АКТУАЛЬНО

Українці Франції вшанували пам’ять героїв Майдану і війни з Росією

Понеділок, 24 листопада 2014, 13:31
Героїв Майдану та жертв Голодомору згадували не тільки в Україні, а й за кордоном. Зокрема, у французькому місті Санліс за півсотні кілометрів від Парижа. Там колись була резиденція королеви Франції – Анни, дочки великого київського князя Ярослава Мудрого. Тепер у місті є церква української громади і культурний центр Анни Ярославни.

У Санліс називали видатну киянку "Анною з Росії", бо "Русь" і "Росія" звучать французькою мовою однаково. Нині ж доньку Ярослава Мудрого в Санлісі почали називати винятково "Анною із Києва". 

У містечку Санліс, історія якого налічує понад 4 тисячі років – досі лишилося багато слідів доньки Ярослава Мудрого, або як її тут називають – "принцеси зі сходу". Наприклад, перше абатство міста, збудоване в ХІ-му столітті саме Анною Ярославною. Зараз тут розташовується звичайний коледж Святого Венсана. 

Також іменем Анни Ярославни тут названі дві вже сучасні школи. Славетна пам’ять про французьку королеву з Києва, про освіченість і силу політичного впливу якої ходять легенди – стала головною причиною того, що українська греко-католицька церква облаштувала свій головний західноєвропейський храм саме тут, у Санлісі. Сьогодні тут не просто служба – українці зі всієї Франції, греко-католицькі єпископи з усього світу з’їхалися до собору Бориса і Гліба вшановувати пам’ять Героїв Небесної сотні, війни на Сході, анексії Криму та Голодоморів.

Тутешня церква – осередок культурного і навіть політичного життя української громади. Саме тут буде розташовуватися український культурний центр, звісно, названий іменем Анни Ярославни. 

Засновниця культурного центру Анни Ярославни у Франції Вікторія Делінджер каже: "Є країни, які витрачають великі гроші на пропаганду. Це не наше, це не наш стиль. Україна – не така, ми не є фізично велика держава, ми не є фізично багата держава. Але ми маємо дуже сильний дух і нам потрібно використовувати дух нашого народу і цей факт, що ми здатні самоорганізовуватися. Тобто, такі ініціативи, які ведуться, щоби краще інформувати, показувати українських митців, українське кіно, українську моду, українську кухню, книжку".

Українці Франції – як ті, що переїхали відносно недавно, так і ті, чиї батьки народжені вже тут – не залишають думок про батьківщину. Минулої зими вони гуртом лікували поранених на Майдані, зараз громада збирається на допомогу пораненим на Сході. Влітку тут рятували ногу десантнику з 80-тої бригади. 

"Зараз працюємо, власне, над пошуком можливих варіантів лікування тут і оперування, і протезування поранених внаслідок Антитерористичної операції на сході України" – розповів Дмитро Атаманюк, керівник медичної асоціації Франція-Україна. 

У церкві Бориса та Гліба – єпископи Борис і Гліб також сьогодні заснували однойменне товариство, яке опікуватиметься українськими вояками. Борис – глава УГКЦ в Західній Європі, Гліб – ієрарх з Лондона. Обидва – учні кардинала Йосипа Сліпого, настільки відомого на Заході, що зі сталінської в’язниці свого часу його витягували Папа Римський та американський президент Кеннеді. 

www.5.ua

ПУБЛІКАЦІЇ

Інтерв’ю зі с. Стефанією Коваленко, настоятелькою новоосвяченого монастиря сестер служебниць у Одесі14 серпня

22 липня 2020 року в Одесі відбулося освячення першого чернечого дому сестер служебниць на південних теренах України. Той факт, що його...

АНОНСИ