АКТУАЛЬНО

Владика Борис (Ґудзяк): Твоя перевага у моральній вищості над суперником

Четвер, 05 грудня 2013, 15:11
Стихія великого розчарування, напруження і страху, яка поєднана з колосальним піднесенням і мобілізацією, пульсує в наших головах, серцях і душах.

Антиномія протилежних почуттів бентежить, мабуть, усіх. Стоїть питання: властиво, як до цього всього ставитися? Який метод буде найефективнішим для акцій мирного протистояння? Що приведе до реального позитивного результату?

Акції, які вимагають пасіонарного, палкого, патріотичного протесту, можна з успіхом проводити лише за певних умов: зовнішніх і внутрішніх, загальних і особистих. Ти і я не можемо контролювати зовнішні й загальні обставини, але ми можемо вплинути – Ти і я – на те, яким є наше внутрішнє налаштування для ефективної дії. Щоб осягнути результат, слід бути сфокусованими, зберігати ясне бачення ситуації і формувати чітке розуміння своєї ролі в подіях, на які хочемо впливати.

Для тверезої, стійкої, витривалої дії існує простий і перевірений рецепт. Він забезпечує від гарячкових реактивних кроків чи шкідливої агресії, що призводить до згубного насилля. Щоб у нашому травмованому суспільстві постали справедливість, правда і мир, слід нарощувати глибинний особистий спокій – спокій, не пасивний, а глибоко закорінений, у цьому сенсі радикальний, цілеспрямований.

Заохочую кожного, хто відчуває боязнь, збентеження чи зневіру, зупинитися і зосередитися у тихому місці: кімнаті, храмі, порожньому офісі, чи наметі на Майдані, - зупинитися, зосередитися і, якщо можна, запалити свічку перед святим образом. Коли ж Ти не особливо релігійний, спробуй просто побути в тиші наодинці. Зупинившись і зосередившись, опановуй весь шал, який пульсує в думці, тілі й душі.

На цю вправу вистачить 10-15 хвилин.

Нехай перша хвилина піде на втихомирення себе. Може, навіть дві-три.

Наступні – спробуй присвятити особистій литанії подяки. Визнач у своєму житті десять приводів для вдячності: особи (батьки, діти, вчителі, друзі), особисті таланти, незабутні пережиття, будуючі досвіди, захоплюючі мандрівки, вражаючі зустрічі, кохання. Перебери думками свій скарб, отриманий від Бога і людей, отриманий, властиво, як дар.

Чималий він!

Цей скарб – це знак Твого благословення, Твоєї вибраності, Твоєї Богом даної гідності і цінності. Саме Твоя Богом дана гідність – це та непереможна сила, фундамент Твоєї стійкої постави і джерело наснаги до чесної боротьби за правдиві, правильні речі.

Отже, Ти заспокоївся і подякував за дари.

Тепер згадай, про що шкодуєш, за що у Бога і у людей хочеш прощення: хоча б три (3) приводи. Іншими словами, зроби малий іспит совісті протестувальника. Підказка – Твоя перевага у моральній вищості над суперником.

Насамкінець, подумай про те, чого найбільше прагнеш. Проси про це з глибини душі – у мирі та з надією, що Бог вислуховує Тебе, коли Ти чиниш Його волю. Той, Хто так щедро нас обдарував, і в найближчих тижнях дарує нам свого Сина як немовля, дарує все. Він прагне того, що прагнеш Ти, властиво, може тепер Ти прагнеш того, що велить Він, – миру і радості, справедливості та правди в Україні і повсюди на землі.

Спробуй! Це лише лічені хвилини…

А боротися слід твердо і тривало.

Моя молитва, молитва багатьох, буде з Тобою і за Тебе.

Єпископ УГКЦ Борис (Ґудзяк),
президент Українського католицького університету
espreso.tv

 

ПУБЛІКАЦІЇ

Митрополит Володимир Стернюк. Двадцять років від дня смерті29 вересня

Сьогодні двадцять третя річниця із дня смерті митрополита Володимира Стернюка. Про його життя і діяльність у цій статті.

АНОНСИ