АКТУАЛЬНО

Глава УГКЦ: «Коляда - плід воплочення Євангелії в українську народну культуру»

Понеділок, 14 січня 2019, 20:10
Ми з історії знаємо, що коляда – це тісто нашої національної культури, яке було перемінене закваскою Святого Євангелія. Про це 14 січня сказав Отець і Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав під час останнього дня десятого ювілейного різдвяного фестивалю «Коляда на Майзлях» в Івано-Франківську. Різдвяний фестиваль «Коляда на Майзлях» отримав сьогодні статус міжнародного.

За словами Предстоятеля, коляда є особливою рисою нашої національної тотожності. «Ми бачимо, – сказав Блаженніший Святослав, – що ті старовинні прабатьківські звичаї, ще передхристиянські наші обряди наповнилися євангельським змістом і перетворилися на коляду, – коляду, яка в різні часи виконувала різну функцію».

Часом, вважає архиєрей, коляда перетворювалася на маніфестацію народної самобутності, навіть іноді народної сатири, коли ми висміювали різного роду загарбників, різного роду вади в нашому житті.

Одну з таких колядок привезли на фестиваль з Покуття. Гості почули переспівану історію Україну через призму Різдва Христового. «Гадаю, багато з вас пам’ятають, як, зокрема в комуністичних часах, колядка була маніфестом протесту проти безбожної влади. Колядка була способом самовираження для захисту найціннішого, що має український народ – віри в Бога», – сказав Глава Церкви.

Цей фестиваль показує, за словами Предстоятеля, що колядка виконує ще одну функцію в житті нашого народу – вона робить плідною українську душу. І тоді ми з вами здатні передати віру в Бога наступним поколінням. Тобто робимо все те, щоб Господь Бог народився в душах наших дітей, нашої молоді, аби вони не тільки навчилися колядувати, а перейняли через ту колядку дар вічного життя. Таким чином колядка стає наче маніфестом вічності. Стає тією силою, з якою український народ іде вперед. Більше того – єднається своєю вірою з іншими народами.

Духовний лідер українців відзначив, що йому було приємно сьогодні слухати, як гості з Молдови співали «Добрий вечір тобі, пане господарю» українською мовою.

Глава Церкви подякував за це колядникам з Молдови.

Фестиваль завершується, але Блаженніший Святослав попросив не завершувати колядувати. «Переступаєте поріг ваших сусідів, рідних, близьких, переступайте поріг з колядою. Бо колядуючи, ви творите нову місію, перемінюєте те, чим ми живемо сьогодні. Коли ми колядуємо, перемагає добро, перемагає все те, що ми називаємо різдвяними побажаннями добра і всякого гаразду. Нехай Україна прославляє між нами колядкою народженого Спасителя», – закликав Глава УГКЦ.

 

***Різдвяний фестиваль «Коляда на Майзлях» було започатковано у 2010 році при монастирі Царя Христа отців василіан УГКЦ м. Івано-Франківська. Головною метою фестивалю є відновлення, збереження та поширення різдвяних традицій, коляд, щедрівок, а також обмін творчими досягненнями мистецьких колективів.

Натхненниками заснування фестивалю були творчі колективи парафії за підтримки світлої пам’яті єпископа Івано-Франківського УГКЦ Софрона Мудрого.

За всі ці роки із сольними концертними програмами виступило понад 300 колективів. Географія фестивалю теж значно зросла за останніх три роки. На фестивалі колядували колективи з Києва, Дніпра, Одеси, Кривого Рогу, Донецької, Луганської, Дніпропетровської, Запорізької, Харківської, Волинської, Тернопільської та Львівської областей, а також з Латвії, Литви, Румунії, Польщі та Молдови.

Символом фестивалю є велика вертепна зірка.

Департамент інформації УГКЦ

ПУБЛІКАЦІЇ

Звернення ВРЦіРО напередодні другого туру виборів Президента України19 квітня

Напередодні другого туру виборів Президента України, який відбудеться 21 квітня 2019 року, Всеукраїнська рада Церков і релігійних...

МЕДІА
Prev Next