АКТУАЛЬНО

«УГКЦ є екуменічною Церквою майбутнього із нескореним духом, на яку може орієнтуватися цілий світ», - Антуан Аржаковський

П'ятниця, 27 червня 2014, 10:54
Напередодні 25-ї річниці виходу УГКЦ із підпілля своїми думками про нашу Церкву, поглядом на перспективи її розвитку та досягнення сьогодення поділився Антуан Аржаковський (Франція) - доктор історичних наук, екс-дипломат французького МЗС, професор Українського католицького університету.

- Пане Антуане, у часі святкування 25-літнього ювілею виходу УГКЦ з підпілля, якими є основні кроки, що допоможуть їй налагодити екуменічний діалог із іншими християнськими конфесіями заради спільного блага Церкви і держави?

- Я переконаний, що на сьогодні дуже важливо створити офіційну комісію між УГКЦ та Православними Церквами в Україні заради досягнення компромісу та взаємопорозуміння. Кілька років тому Інститут екуменічних студій УКУ у партнерстві з Центром європейських гуманітарних досліджень НаУКМА створив Українське християнське академічне товариство (УХАТ), зібравши таким чином разом освітян, що належать до різних конфесій та академічних інституцій України – таких, як Український католицький університет (Львів), Інститут Святого Томи Аквінського (Київ), Колегія Патріарха Мстислава (Харків), НУ «Києво-Могилянська Академія» (Київ) та інших. Було б дуже добре, якби єпископи та ієрархія УГКЦ і також православне духовенство підтримували УХАТ під час проведення Екуменічного соціального тижня (ІЕС) під назвою «Відповідальність християнина у сучасному суспільстві», який цього року відбудеться на початку жовтня у Львові. Такі комісії, де є свобода, дружба, де миряни можуть діяти разом зі священиками та єпископами, - це ядро, яке спричиняє оновлення,  дозволяє робити кроки вперед на шляху до екуменізму. І дуже дивно, що в Україні досі не існує такої комісії, яка б офіційно об’єднала спадкоємців Київської Церкви. Вона активно діє, наприклад, у Франції, як комісія між Католицькою і Православними Церквами, яка робить дуже хорошу роботу, публікує ґрунтовні тексти, метою яких є досягнення консенсусу. Така комісія є в США. Сподіваємося, вона невдовзі з’явиться й в Україні.  Я хотів би, щоб ці слова були почутими зі сторони ієрархії УГКЦ та інших Церков. Це дуже потрібно для конкретного об’єднання між різними гілками Київської Церкви.

- На Вашу думку, в чому полягає особливість УГКЦ у сучасному і модерному християнському світі?

- Вважаю, що майбутнє християнство в Європі та світі буде орієнтуватися на такі Церкви, як УГКЦ, яка знає, що вона має православну віру, що її ідентичність – католицька, і що вона має протестантський дух боротьби за свободу та гідність. Це екуменічна Церква, яка може збагатити світове християнство, привнести багато важливих цінностей. У мене є така теорія, що майбутнє справедливе правління для держави – це правління, основою якого є регуляція, опір і утопія – католицький дар, православний дар і протестантський дар.

- А якими є майбутні перспективи для УГКЦ?

- УГКЦ може об’єднати те, що так важко об’єднати: і вертикальність, і синодальність. Ви повинні продовжувати рухатися у цьому напрямі. Я дуже поважаю і люблю багатьох душпастирів цієї Церкви: о. д-ра Михайла Димида, Владику Бориса Ґудзяка, Патріарха Святослава Шевчука, кардинала Любомира Гузара та інших - людей, які показують прекрасний шлях. А ще, звісно, УКУ й особливо Інститут екуменічних студій.

- Чого б Ви хотіли побажати УГКЦ у рамках цього важливого ювілею?

- Я бажаю тільки найкращого, бо це Церква, яка є Церквою майбутнього, Церква, яка пройшла через гоніння, через Сибір, через жахливе приниження зі сторони інших Церков і зокрема православних. Але вона змогла відродитися і повстати, змогла протягнути руку миру до своїх кривдників. Тому вона заслуговує на повагу, любов та наслідування.

Лідія Батіг

ПУБЛІКАЦІЇ

Від колиски Згромадження до ясел Ісуса. Згромадження сестер служебниць Непорочної Діви Марії13 вересня

В історії Вселенської Церкви зародження Згромадження сестер служебниць Непорочної Діви Марії найвимовніше виявляє дію Божого...

МЕДІА
Prev Next