АКТУАЛЬНО

Владика Венедикт на Благовіщення: «Якби Богородиця сказала «ні», то історія нашого спасіння б не відбулася»

Вівторок, 07 квітня 2015, 13:36
7 квітня Церква святкує Благовіщення Пресвятої Богородиці. Це подія, в якій Архангел Гавриїл сповістив Марії добру новину про те, що вона народить Сина Божого.

Цього року Благовіщення випадає на Страсний тиждень (Страсний вівторок). Про те, як правильно святкувати цього року це свято, розповідає владика Венедикт, голова Патріаршої літургійної комісії УГКЦ.

Владико, а де відбулася ця історична подія сповіщення Марії доброї новини?

Найперше вона відбулася на землі. Тому це для нас є принциповим і дуже важливим. Бо Господь із великої своєї любові захотів стати людиною. Коли дивимося на світлину космосу, то наша Земля подібна до маленької цятки на тлі всіх планет. Але саме на Землі сталося Благовіщення, коли Бог стає людиною.

Ми можемо докладно прочитати євангельську оповідь про цю подію. І навіть більше, можемо побувати на тому місці, коли відвідаємо Святу Землю. Однак треба пам’ятати, що ця подія має пряме відношення до нас. Адже Бог воплотився задля спасіння кожного з нас. Тому Святі Отці вважали, що цей празник розпочинає нову еру в історії спасіння людства. Ми повинні святкувати той момент, в якому для нас благовістується ця новина.

Відеоверсія розмови: Владика Венедикт про свято Благовіщення

А чи можна вважати цю подію початком приходу Божого Сина на світ, тобто першим актом Його втілення?

Безумовно, тому що «так» Богородиці дає акт Божому зачаттю. У нашій свідомості народження дитини святкуємо тоді, коли вона народжується. Проте початок життя дитини (плоду) розпочинається в лоні матері. І тут простежується віковічне вчення Церкви про те, що зачатий плід в лоні матері – уже особа. Коли говоримо в цьому аспекті про Ісуса Христа, то тоді це вже був Бог, який зачався як людина.

Свято Благовіщення є дуже поширеним, як у Західній, так і Східній Церквах. Чим відрізняються ці святкування?

Принципових відмінностей у цьому між Східною і Західною Церквами немає. Тут варто додати, що майже всі свята розпочинали святкувати на Сході. Згодом вони переходили на Захід. Свято Благовіщення дуже тісно пов’язане зі святом Різдва. Тому і святкуємо через дев’ять місяців після свята Благовіщення народження Сина Божого. Для нас після свята Успіння Пресвятої Богородиці – це друге богородичне свято

Цього року ми простежуємо унікальний випадок, коли свято Благовіщення збігається зі Страсним вівторком. Як правильно в такому разі святкувати це свято?

Немає значення, коли саме припадає це свято. Навіть тоді, коли це свято припадає на Страсну п’ятницю і виставлена Плащаниця, задля цього свята служиться Божественна Літургія. І навіть у тому разі, коли свято Благовіщення збігається з Великоднем. Бо це свято є початком нашого спасіння. Якби Богородиця сказала «ні», то історія нашого спасіння не відбулася б.

Розмовляла Руслана Ткаченко,
Департамент інформації УГКЦ

ПУБЛІКАЦІЇ

Постанови Синоду Єпископів УГКЦ 2018 року17 вересня

Від 2 до 11 вересня 2018 року Божого в м. Львові-Брюховичах проходив Синод Єпископів Української Греко-Католицької Церкви, в якому брало...

МЕДІА
Prev Next