Івано-франківці відзначають день народження свого першого греко-католицького єпископа Юліана Пелеша
Четвер, 03 січня 2019, 17:34 3 січня виповнюється 176 років з того дня, коли в 1843 р. у с. Смерековець Ясельського повіту на Лемківщині в сім'ї дяка-вчителя Григорія Пелеша та дочки пароха зі Ждині Іванни Щавінської народився син – у майбутньому перший єпископ Станіславівської єпархії УГКЦ Юліан Пелеш.
-
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
- Блаженніший Святослав у привітанні владиці Богданові Дзюраху: «Будьте ясним світильником Божої правди»
- Митрополит Ігор до річниці хіротонії: «Бути єпископом – це добре і відповідально душпастирювати»
- В Івано-Франківській архиєпархії стартувала екосоціальна акція «Зігрій вбогого світлом стрітенської свічки»
Владика Юліан був очільником єпархії від дня її утворення – 25 березня 1885 і до 1891 р., загалом провівши на єпископському престолі шість років.
Цікаво, що в 1885 році о. д-р Юліан Пелеш був у числі найбільш імовірних кандидатів на митрополита після відставки Йосифа Сембратовича, однак папа Лев ХІІІ іменував митрополитом Сильвестра Сембратовича.
Біографічна довідка
Вчився спершу в Яселі, потім – у гімназіях Пряшева (I–IV класи) та Перемишля (VII–VIII класи), іспит зрілості склав із відзнакою.
Вивчав філософію та богослов’я у Відні, де у 1867 році прийняв постриг. 10 травня 1870 року отримав ступінь доктора теології у Віденському університеті.
У вересні 1872 р. став професором пасторального богослов’я в духовній семінарії у Перемишлі. У 1874 році повернувся до Відня, де протягом 1874–1883 років був парохом церкви Святої Варвари і ректором греко-католицької духовної семінарії.
У березні 1885 року папа Лев ХІІІ видав буллу «De universo dominico grege» про утворення Станіславівської єпархії. Рішенням від 20 лютого 1885 року імператор Франц Йосиф I іменував, а папа на таємній Папській консисторії 27 березня 1885 року підтвердив та канонізував першим Станіславівським єпископом о. д-ра Юліана Пелеша.
27 березня 1885 р. о. д-р Юліан Пелеш прийняв у соборі Святого Юра у Львові єпископську хіротонію з рук Галицького митрополита Сильвестра Сембратовича. 10 січня 1886 р. єпископ Юліан Пелеш був урочисто інтронізований. Станіславівський староста вручив владиці Юліану єпископські відзнаки. Був членом Крайового Галицького сейму.
На Станіславській кафедрі владика Юліан Пелеш пробув до 10 травня (в інших документах подається дата 12 листопада) 1891 року, тоді його було переведено на перемишльську катедру.
У 1891 році єпископ Юліан Пелеш був одним із ініціаторів Львівського Провінційного Синоду. Помер 10 січня 1896 року в Перемишлі.
Західне бюро «Живого ТБ» за матеріалами http://ugcc.if.ua
- «Покаяння – це не жаль за гріхи, покаяння – це навернення», – Блаженніший Святослав у неділю про блудного сина28 лютого
- «Символ віри»: хто такий Святий Дух?27 лютого
- #ТижденьУГКЦ: візит голови ПМВ до Молдови, вшанування Небесної сотні, 150-літній ювілей Лесі України та дві зустрічі Глави УГКЦ27 лютого
- Глава УГКЦ: «Блаженніший Любомир, як новітній кобзар, залишив нам цілий епос християнської культури, добра, правди та миру»27 лютого
- «Леся Українка каже нам: не закривайтеся в храмах, але наповнюйте суспільство справедливими принципами», – Глава УГКЦ26 лютого

«Символ віри»: хто такий Святий Дух?27 лютого
У 41-му випуску відеопроєкту «Блаженніший Святослав: #доступно_про_важливе» Глава УГКЦ роздумав над восьмим членом «Символу віри»: «І в...
-
«Для злочинців, грішників і тих, які не шукають правди, другий прихід Христа буде страшним судом», – Блаженніший Святослав у катехизі
-
У Львові оцифровують фонди митрополита Андрея Шептицького
-
«Завдання ініціативи "Вервиця єднає" – спільна щоденна молитва вірних УГКЦ у всьому світі», – о. Ігор Яців
-
«Віра у воскресіння Ісуса Христа є необхідною умовою спасіння людини», – Блаженніший Святослав у катехизі
-
«Прощання з колядою» провели в Українській парафії святих Сергія і Вакха у Римі
-
Курси «Дар життя»: говоримо про батьківство у Бозі і наповнення його Духом Святим
-
«Важливо не піддаватися ні скепсису, ні страху», – фахівці Шпиталю Шептицького про COVID-19
-
У Парижі провели Собор єпархії Cвятого Володимира Великого «Еміграція, поселення і глобальна єдність УГКЦ в коронавірусному світі»
-
«Карантин – лакмусовий папірець: він виявив проблеми, визнання яких ми старанно уникали», – психолог Лідія Кондратик
-
Життя у вірі та жертовність були фундаментом служіння Блаженнішого Любомира Гузара
-
Глава УГКЦ: «Мій дідусь завжди казав, що треба шукати в житті те, що ні вогонь не спалить, ані злодій не вкраде. Тому нас вчили вірити в Бога»
-
Про Блаженнішого Любомира говорили у програмі «Добра розмова»
-
«Мудреці бачили людську природу Христа, але вклонялися Йому як живому предвічному Богові», – Глава УГКЦ у катехизі
-
«Чи нам болить теперішній стан роз’єднання?» – владика Богдан Дзюрах під час молитви за єдність християн
-
«Велике свято – це літургійний спомин про велику подію, переживання її щоразу по-новому», – богослов Максим Тимо