АКТУАЛЬНО

Блаженніший Святослав назвав три умови для священика: щоденна Літургія, молитва та читання Святого Письма

Неділя, 06 травня 2018, 21:37
Образ самарянки – це образ кожного з нас. Ми дуже часто відчуваємо себе в житті спраглими. Часом навіть не знаємо, де тут спрагу можна втамувати. Але Христос перший виходить нам назустріч. Він починає розмову з нами. Часом вона відбувається в несподіваному вигляді, - у вигляді особи, яка просить у нас… Про це сказав Отець і Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав під час проповіді до вірних у Патріаршому соборі Воскресіння Христового, що в Києві, 6 травня 2018 року.

Співслужив з Предстоятелем владика Богдан (Дзюрах), секретар Синоду Єпископів УГКЦ.

У проповіді до вірних Блаженніший Святослав відзначив, що у Священному Писанні ми знаходимо багато символів, жестів, знаків, якими Боже Слово нам об’являє, ким є наш Бог. Робить це для того. щоб ми Його краще пізнали, щоб ми самі ввійшли в живе спілкування з нашим Богом, Творцем і Спасителем.

Одним із таких символів, які ми знаходимо в книгах Старого Завіту, є символ криниці. «У Книзі чисел ми читаємо, що криниця є символом Божого закону. А та вода, якою черпає людина з Божого закону, є Божественна мудрість. Але сьогоднішнє Євангеліє, ця подія, яка відбувається довкола криниці, є наче сповненням, поглибленням того символічного образу божественної криниці. Ми сьогодні бачимо Ісуса Христа, який приходить до Самарії і сідає біля криниці, яку був збудував патріарх Яків», – розповів проповідник.

«Ми знаємо, – продовжив архиєрей, – що в Старому Заповіті ці патріарші криниці були наче пам'ятниками досвіду Бога, того Бога, присутність якого вони переживали. І ці криниці, і той досвід спілкування з Богом потім передавалися з покоління в покоління».

Ми знаємо, каже Предстоятель, якщо серед пустельного клімату немає джерела води, немає життя. Так само як немає досвіду спілкування людини з Богом, життя завмирає, людина завмирає.

«Ось ми бачимо, – розповів Глава Церкви у проповіді, – зустріч Христа з самарянкою, з мешканцями міста Сіхар відбувається довкола криниці. Жінка приходить по воду, а Христос у неї просить воду. Здивована, вона розпочинає з Ним діалог, під час якого Христос наче об’являє себе, ким Він є – справжньою криницею, яка сьогодні відкривається людині. Цією криницею є сам Господь. Джерелом живої води, джерелом усього, що існує, є особа Бога Отця, яка перебуває в криниці. Бо сам Христос сказав своїм учням: Отець у мені, а Я в Отці».

«Тою живою водою, яка стремить у життя вічне, яка витікає з джерела і через криницю подається спраглому, є Дух Святий. Образ самарянки – це образ кожного з нас. Ми часто почуваємося в житті спраглими. Часом навіть не знаємо, де тут спрагу можна втамувати. Але Христос перший виходить нам назустріч. Як каже один з учителів Церкви, святий Макарій єгипетський, Бог, просячи, дає. Він просить у нас уваги, часу, якого часто ми не маємо, бо заклопотані своїми земними турботами. Він кличе нас до спілкування з собою», – вважає духовний лідер греко-католиків.

Навіть більше, наголошує проповідник, Він дає нам благодать Духа Святого, яка нас перетворює на храм Святого Духа.

«Спаситель учить нас поклонятися Богові в дусі та істині. Це означає носити Духа Святого у своєму серці, який зроджує у нас глибоку справжню автентичну молитву. Дух, який є духом істини, навчає нас всякої правди. Веде нас дорогою, який є дорогою, істиною і життям. І відкриває нам Бога Отця, джерело життя вічного», – сказав Глава УГКЦ.

На переконання Блаженнішого Святослав, ми в Божественній Літургії покликані до того самого діалогу, до тої самої зустрічі. «Бо Христос хоче, аби ви, вийшовши з храму, понесли в собі живу воду для інших людей», – сказав архиєрей.

Під час Літургії вірні стали свідками народження трьох нових священиків і трьох нових дияконів. «Гадаю, немає кращого Божого Слова, яке б нам розкрило зміст цієї події. Свячення є ніщо інше, як вкладання печаті священства в душу священика, який народжується. Це будівництво розкриття криниці живої води на образ і подобу Христа, якого сьогодні бачимо в Божественному Євангелії», – вважає Глава Церкви.

«Те, що ви сьогодні отримуєте, – звернувся Блаженніший Святослав до нововисвячених, – є даром не тільки для вас, але передусім для Божого люду. Господь хоче сповнити вас живою водою, яка через вас потече у життя вічне, щоб усі ті, до кого будемо вас посилати, в Україні чи далеко поза її межами, через вас напилися живої вічної води, стали причасниками вічного життя нашого воскреслого Господа і Спасителя».

«Чувайте над тим даром, бо до порожньої криниці люди не приходять», – попросив замислитися Предстоятель.

«Сьогодні хочу вам дещо нагадати, – додав Глава Церкви, – аби ця криниця у вас не висохла. Є щонайменше три умови, щоб бути діяльним Христовим священиком, якого потребує Христова Церква і народ. Насамперед, прошу вас щодня служити Літургію. Бо наша підпільна Церква і вижила саме через те, що навіть у тюрмі, на засланні з серця священика била ключем жива вода. Друга умова – молитва. Молитва Часослова. Я не втомлююся повторювати, аби ви ніколи не йшли до сну, не помолившись Вечірню. А зранку не починайте вашої праці, не помолившись Утрені. Третя умова – щодня читайте Святе Письмо. Споживайте Боже Слово, слухаючи Його. Лише тоді матимете слово проповіді».

Департамент інформації УГКЦ


ПУБЛІКАЦІЇ

Дослідження PISA показало, що український учень не готовий до життя після школи19 лютого

Одним з основних завдань освіти – рівень підготовки дітей до життя. Та в Україні поки що домінує думка, що ми готуємо дітей до ВНЗ. Ще донедавна...

МЕДІА
Prev Next