АКТУАЛЬНО

Блаженніший Святослав назвав три умови для священика: щоденна Літургія, молитва та читання Святого Письма

Неділя, 06 травня 2018, 21:37
Образ самарянки – це образ кожного з нас. Ми дуже часто відчуваємо себе в житті спраглими. Часом навіть не знаємо, де тут спрагу можна втамувати. Але Христос перший виходить нам назустріч. Він починає розмову з нами. Часом вона відбувається в несподіваному вигляді, - у вигляді особи, яка просить у нас… Про це сказав Отець і Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав під час проповіді до вірних у Патріаршому соборі Воскресіння Христового, що в Києві, 6 травня 2018 року.

Співслужив з Предстоятелем владика Богдан (Дзюрах), секретар Синоду Єпископів УГКЦ.

У проповіді до вірних Блаженніший Святослав відзначив, що у Священному Писанні ми знаходимо багато символів, жестів, знаків, якими Боже Слово нам об’являє, ким є наш Бог. Робить це для того. щоб ми Його краще пізнали, щоб ми самі ввійшли в живе спілкування з нашим Богом, Творцем і Спасителем.

Одним із таких символів, які ми знаходимо в книгах Старого Завіту, є символ криниці. «У Книзі чисел ми читаємо, що криниця є символом Божого закону. А та вода, якою черпає людина з Божого закону, є Божественна мудрість. Але сьогоднішнє Євангеліє, ця подія, яка відбувається довкола криниці, є наче сповненням, поглибленням того символічного образу божественної криниці. Ми сьогодні бачимо Ісуса Христа, який приходить до Самарії і сідає біля криниці, яку був збудував патріарх Яків», – розповів проповідник.

«Ми знаємо, – продовжив архиєрей, – що в Старому Заповіті ці патріарші криниці були наче пам'ятниками досвіду Бога, того Бога, присутність якого вони переживали. І ці криниці, і той досвід спілкування з Богом потім передавалися з покоління в покоління».

Ми знаємо, каже Предстоятель, якщо серед пустельного клімату немає джерела води, немає життя. Так само як немає досвіду спілкування людини з Богом, життя завмирає, людина завмирає.

«Ось ми бачимо, – розповів Глава Церкви у проповіді, – зустріч Христа з самарянкою, з мешканцями міста Сіхар відбувається довкола криниці. Жінка приходить по воду, а Христос у неї просить воду. Здивована, вона розпочинає з Ним діалог, під час якого Христос наче об’являє себе, ким Він є – справжньою криницею, яка сьогодні відкривається людині. Цією криницею є сам Господь. Джерелом живої води, джерелом усього, що існує, є особа Бога Отця, яка перебуває в криниці. Бо сам Христос сказав своїм учням: Отець у мені, а Я в Отці».

«Тою живою водою, яка стремить у життя вічне, яка витікає з джерела і через криницю подається спраглому, є Дух Святий. Образ самарянки – це образ кожного з нас. Ми часто почуваємося в житті спраглими. Часом навіть не знаємо, де тут спрагу можна втамувати. Але Христос перший виходить нам назустріч. Як каже один з учителів Церкви, святий Макарій єгипетський, Бог, просячи, дає. Він просить у нас уваги, часу, якого часто ми не маємо, бо заклопотані своїми земними турботами. Він кличе нас до спілкування з собою», – вважає духовний лідер греко-католиків.

Навіть більше, наголошує проповідник, Він дає нам благодать Духа Святого, яка нас перетворює на храм Святого Духа.

«Спаситель учить нас поклонятися Богові в дусі та істині. Це означає носити Духа Святого у своєму серці, який зроджує у нас глибоку справжню автентичну молитву. Дух, який є духом істини, навчає нас всякої правди. Веде нас дорогою, який є дорогою, істиною і життям. І відкриває нам Бога Отця, джерело життя вічного», – сказав Глава УГКЦ.

На переконання Блаженнішого Святослав, ми в Божественній Літургії покликані до того самого діалогу, до тої самої зустрічі. «Бо Христос хоче, аби ви, вийшовши з храму, понесли в собі живу воду для інших людей», – сказав архиєрей.

Під час Літургії вірні стали свідками народження трьох нових священиків і трьох нових дияконів. «Гадаю, немає кращого Божого Слова, яке б нам розкрило зміст цієї події. Свячення є ніщо інше, як вкладання печаті священства в душу священика, який народжується. Це будівництво розкриття криниці живої води на образ і подобу Христа, якого сьогодні бачимо в Божественному Євангелії», – вважає Глава Церкви.

«Те, що ви сьогодні отримуєте, – звернувся Блаженніший Святослав до нововисвячених, – є даром не тільки для вас, але передусім для Божого люду. Господь хоче сповнити вас живою водою, яка через вас потече у життя вічне, щоб усі ті, до кого будемо вас посилати, в Україні чи далеко поза її межами, через вас напилися живої вічної води, стали причасниками вічного життя нашого воскреслого Господа і Спасителя».

«Чувайте над тим даром, бо до порожньої криниці люди не приходять», – попросив замислитися Предстоятель.

«Сьогодні хочу вам дещо нагадати, – додав Глава Церкви, – аби ця криниця у вас не висохла. Є щонайменше три умови, щоб бути діяльним Христовим священиком, якого потребує Христова Церква і народ. Насамперед, прошу вас щодня служити Літургію. Бо наша підпільна Церква і вижила саме через те, що навіть у тюрмі, на засланні з серця священика била ключем жива вода. Друга умова – молитва. Молитва Часослова. Я не втомлююся повторювати, аби ви ніколи не йшли до сну, не помолившись Вечірню. А зранку не починайте вашої праці, не помолившись Утрені. Третя умова – щодня читайте Святе Письмо. Споживайте Боже Слово, слухаючи Його. Лише тоді матимете слово проповіді».

Департамент інформації УГКЦ


ПУБЛІКАЦІЇ

Архиєпископ Борис Ґудзяк про перші 100 днів свого служіння: Близькість і єдність, які я досвідчив, перевищили усі мої сподівання14 жовтня

Перші місяці на посаді для політиків чи урядовців вважають визначальними, стрижневими. Відразу після обрання чи призначення, новачки...

МЕДІА
Prev Next