АКТУАЛЬНО

«Будуємо Україну разом»: про всеукраїнську благодійну платформу говорили у Філадельфії

Вівторок, 27 лютого 2018, 14:30
26 лютого на форумі Релігійного товариства українців-католиків «Свята Софія» США (ТСС А) відбулася зустріч з ініціатором проекту «Будуємо Україну разом», випускником Українського католицького та ЛаСальського університетів Юрієм Дідулою.

Стипендіат ТСС А Юрко здобув освіту в США, проте, не вагаючись, повернувся в Україну одразу після отримання диплому магістра. На запрошення Товариства «Свята Софія» США та 12-го відділу Організації державного визволення України, він виступив із доповіддю на тему «Громадська діяльність в Україні під час війни».

«Будуємо Україну разом» (БУР) – це всеукраїнська платформа, що займається відновленням зруйнованих від обстрілів будинків мешканців Донбасу, а також допомагає відбудовувати чи реорганізовувати занедбані заклади культури, дитячі майданчики в різних регіонах України. 

З початком Майдану Львівська освітня фундація (ЛОФ) організовувала акцію «Схід і Захід разом», у рамках якої до Львова приїжджала молодь із Краматорська, Донецька. «Тут ми показували їм успішні соціальні інституції, знайомили з бізнесом, громадськістю. Тому окупацію Слов’янська і Краматорська ми сприйняли крізь призму особистих знайомств і старалися всіляко допомогти цим людям, а деякі з них навіть жили в нашому офісі у Львові», - зазначив Ю. Дідула.

Коли міста звільнили, команда одразу почала думати, як може проявити солідарність і використати свій потенціал, ресурс для того, щоб допомогти постраждалим. Відтак кілька охочих поїхало в Краматорськ і вже на місці намагалися зрозуміти, як можна долучитися. «Коли діяльність БУР була ще на зародковому рівні, люди не вповні знали, як на нас реагувати. Коли ми приходили до будинків і говорили українською мовою, що можемо допомогти, то мешканці довгий час не могли повірити, що чужі люди приїхали до них спеціально, щоб допомогти відновити житло. Та ще й безкоштовно. І така недовіра була аж доти, доки ми не відремонтували одну квартиру. Стіна потроху руйнувалася і ми відчували себе одним народом, для яких ця війна – спільна. Все це дуже міняло спосіб мислення людей і вони прощалися з нами зі сльозами. А особливо приємно було руйнувати стереотипи про те, що усі західняки – це якісь злі бандерівці, які негативно налаштовані до Донбасу», – ділиться Ю. Дідула.

Початково ідея БУР – відновлення житла у прифронтових містах або в містах, що були звільнені від окупації. «У 2014-2015 роках, за винятком одного табору, ми працювали на Сході. А вже в 2016 році почали думати про те, як залучити до волонтерства місцевих і як поширити нашу діяльність на інші регіони. Як правило, на Сході ми працюємо з наслідками проблеми, а в інших регіонах – над профілактикою. Тому зараз намагаємося пояснити донорам, чому потрібно розширювати проект на інші регіони.

Тепер у нас три головних напрямки роботи. Перший – адресна будівельна допомога сім’ям, які її потребують, – у кожному місті ми маємо приблизно три сім’ї, яким постійно помагаємо. Другий – відновлення міських просторів. Наприклад, у містах ми шукаємо занедбаний дитячий майданчик чи будь-яку іншу площадку, і наш урбаніст разом з місцевими визначає, як саме відновлювати об’єкт. І третій напрямок – вуличне мистецтво. У кожному місті ми намагаємося залишити артслід, наприклад, робимо графіті з цитатами відомих людей. Але загалом формат залежить від того, що вже є в місті, і від ідей місцевих мешканців. Так, у Конотопі ми навіть розмалювали трамвай», – додає Ю. Дідула. БУР активно залучає до співпраці волонтерів як з різних куточків України, так і з зарубіжжя. «Є дуже багато ідейних, ціннісних принципів, якими має володіти волонтер БУР, але найголовніший критерій, за яким відбираємо людей, – це відповідальність. Поспілкувавшись з потенційним волонтерами, дізнавшись про їхні цінності, запрошуємо на табір», – говорить Ю. Дідула. Восени найактивніші волонтери беруть участь в проекті "БУРLAB | Лабораторія відповідальності" – тижневому навчальному модулі, де для активістів проводять тренінги з командної роботи, менеджменту, управління та реалізації проектів. По завершенню учасники створюють власні соціальні та бізнес-проекти у містах України.

БУР активно шукає фінансові засоби для реалізації своїх проектів. «Упродовж перших двох років 95 відсотків фінансування ми отримували від наших трьох основних партнерів: Національного фонду демократії з Вашингтона, Американської агенції з міжнародного розвитку та голландської організації «Церква в дії». Але досить нестабільно залежати від великих донорів і ми вирішили урізноманітнити джерела фінансування і цього року вже приблизно на 65 відсотків залежимо від цих партнерів. Почали співпрацювати ще й з організацією української діаспори в Америці «Разом для України». Щодо фінансових планів, то за п’ять років хочемо виробити таку стратегію, згідно з якою залежали б від грантів лише на 30-40 відсотків. Тому зараз активно працюємо над налагодженням співпраці з бізнесом, особливо з будівельними фірмами», – підсумовує Ю. Дідула.

За час свого існування БУР досяг неабияких успіхів. З 2014 року на його платформі працювало 1350 волонтерів з усіх областей України, США, ЄС та Росії, було відбудовано 144 помешкань, створено 50 муралів та графіті, споруджено 37 громадських просторів, створено 5 молодіжних платформ: «Вільна Хата», «Теплиця», «Друзі», «FreeДом», «Космодром», влаштовано понад 100 відкритих лекцій та дискусій з активістами, підприємцями, журналістами на тему громадянської освіти та важливості участі у житті міста та країни.

Прес-служба Товариства «Свята Софія» США

ПУБЛІКАЦІЇ

Проповідь Блаженнішого Святослава у 24-ту неділю по Зісланні Святого Духа23 листопада

Доступ до зцілення, доступ до священнослужителя, доступ до Святих Таїнств у Церкві є якраз тим моментом, коли Христос торкається, тому має...

МЕДІА
Prev Next