АКТУАЛЬНО

Форматори Київської та Львівської духовних семінарій знайомилися з французькими семінаріями

Понеділок, 19 березня 2018, 09:44
На запрошення владики Жерома Бо, який є головою Комісії з питань формації духовенства Конференції Єпископів Франції, префект з навчальної частини Київської Трьохсвятительської духовної семінарії, о. Роман Островський, і префект та духівник Львівської духовної семінарії Святого Духа, о. Іван Глова та о. Іван Дулиба відвідали п'ять французьких семінарій.

Робочий візит тривав від 12 до 16 березня, а префектів та духівника  супроводжували пресвітер та диякон єпархії Святого Володимира Великого в Парижі, яка у співпраці з Комісією з питань формації духовенства Конференції Єпископів Франції організувала побут українських отців. Мета цього візиту – ознайомлення з семінарійною формацією у Франції в рамках підготовки зустрічі ректорів французьких семінарій в м. Дінард (Бретань, Франція), на яку також запрошені українські форматори.

“Духівник є ключовою особою у формації семінариста”, – наголошували ректори п'ятьох семінарій і владика Жером Бо при зустрічі з українськими форматорами. Кожен семінарист має свого духівника в семінарії, зустрічається з ним, щонайменше раз на місяць. Цікаво, що кожна семінарія має свою специфіку, але в основі всіх нюансів лежить духовний провід і система, яку випрацювала спільнота священиків Святого Сульпіса (сульпіціанці) – єпархіальні священики, які є членами цієї спільноти, спеціалізуються на формації духовенства. Ця спільнота, заснована о. Жан-Жаком Ольє, на початку XVIII століття, у семінарійній формації ставить особливий наголос на духовному супроводі.

Отець Роман Островський поділився враженнями та зазначив, що “французи ставляться дуже серйозно та професійно до плекання покликань та їх духовного проводу. Насамперед вони шукають нові форми організації семінарії. І залучають до процесу виховання найкращих священиків та монахів. Кожна семінарія, яку ми відвідали, має свої особливості, але є основні спільні напрямки: молитва, духовний провід і пасторальне та соціальне служіння. І постійно присутній наголос під час філософії та богослов’я на свободі та відповідальності. І це виховання підкріплене довірою до особи семінариста, а водночас наголошує на необхідності повної відкритості до духівника”.

Першою семінарією, котру відвідала група українських форматорів у понеділок, 12 березня, стала семінарія Святого Сульпіса в м. Ісі-ле-Муліно, передмістя Парижа. Формують тут майбутніх священиків сульпіціанці, а до священства тут готуються 45 семінаристів із 8 єпархій та згромадження Паризьких закордонних місій (МЕР) під проводом ректора та 4 духівників. Сама семінарія бере свій початок від засновника сульпіціанців. Основним педагогічним принципом семінарії є відповідальна свобода та серце пастиря.

“Тут важливою є довіра між ректором та семінаристами”, – зазначив ректор семінарії Святого Сульпіса, о. Емануель Ґулар. Семінаристи не мешкають у семінарії на вихідних, а роз’їжджаються в парафії, визначені ректором та їхнім правлячим єпископом. А стосунки між семінаристами зміцнюються спільним заходами та зустрічами в братствах (fraternité).

Наступного дня група українців зустрілася з ректором міжнародної семінарії Арсу о. Валентином Рошем. Ця семінарія позначена постаттю святого Жан-Марі Віанея, пароха Арсу та покровителя духовенства, адже вона знаходиться біля санктуарію Святого Пароха. У цій семінарії навчаються семінаристи з різних країн, між ними є греко-католики з Румунії. Специфікою цієї семінарії є те, що тут семінарист може познайомитися з спільнотою дієцезальних священиків св. Жан-Марі Віанея, які мешкають по своїх рідних єпархія в маленьких спільнотах.

Неоціненним досвідом стало перебування в семінарії Святого Іринея Ліонського в Ліоні. Тут отці з України могли прожити разом з семінаристами один повноцінний семінарійний день: від ранішніх молитов, Євхаристії, до зустрічей у братствах та спілкування з братами під час трапези. “Ця семінарія є ще більше сконцентрована на братствах: семінаристи мешкають у братствах, один раз на тиждень готують самі собі їсти і організовують своє дозвілля”, – зазначив ректор Ліонської семінарії, о. Ґреґуар-Марі Корнпробст.

Цікавим є те, що філософські предмети (1-2 курс) вивчаються у стінах семінарії, на цикл богословських (3-6 курс) семінаристи ходять до Католицького університету Ліона. А також в семінарії мешкає одне подружжя: вони присутні на ректораті та висловлюють свою думку стосовно того чи того семінариста перед свяченнями. Також у цій семінарії навчаються наші семінаристи Тарас Овсяник та Любомир Пецюх, які поділилися з отцями своїм французьким досвідом.

У четвер, 15 березня, отці-форматори мали нагоду відвідати семінарію Парижа. Це наймолодша семінарія, яку відвідали отці, це лише 33-й рік від її заснування існування. Унікальність організації цієї семінарії є те, що 80 семінаристів не мешкають разом. Вони проживають у восьми формаційних домах із двома священиками в кожному, і цей дім знаходиться біля однієї з парафій міста. Проте “вся спільнота семінарії збирається разом на молитву в четвер, після чого має спільну трапезу”, – додав ректор Паризької семінарії, о. Стефан Дютортр. В інші дні вони живуть у своїх домах, і кожен дім має свій стиль формації. І на цих 80 семінаристів є 17 духівників, які можуть мати інші церковні місії, як наприклад бути сотрудником, викладачем чи одним зі священиків дому, де мешкають семінаристи, проте він не може мешкати з семінаристом, якого він духовно супроводжує. Студії відбувають у Коледжі бернардинів, а кожен семінарист має свого наукового куратора, з яким він формує свій навчальний план.

Цього дня відбулася зустріч із владикою Борисом (Ґудзяком), Єпископом єпархії Святого Володимира Великого. Під час вечері отці мали нагоду поділитися своїми враженнями та зробити перші висновки цього візиту.

Останньою семінарією, яку відвідали отці, став Дім святого Августина (Maison Saint Augustin) в Парижі підготовчого курсу, чи радше як його називають рік духовного фундаменту. “Мешканці дому не є семінаристами, вони тут щоб зустріти та краще пізнати Христа, та утвердитися в покликані. А вже потім вони стають семінаристами”, – поділився ректор Дому, о. Жерар Пелетьє. Щоб зустріти Христа на цьому році, є п'ять шляхів, який проходить кандидат до семінарії: перше – повне прочитання Святого Письма протягом року; друге – входження в молитву Церкви; третє – приватна молитва; четверте – знайомство з Церквою через свідчення різних священиків та єпископів; п'яте – соціальне служіння. Є два важливих періоди в житті кандидата: один місяць служіння найубогішим та потребуючим і тридцятиденні Ігнатіанські реколекції. А кожен з 23 кандидатів, що мешкає цього року, зустрічається зі своїм духівником (а їх є п'ять), раз на тиждень по одній годині на день.

На завершення цього візиту українські отці-форматори зустрілися з владикою Жеромом Бо. Під час дружньої розмови владика Жером подав богословське бачення семінарійної формації та поділився з викликами, які стоять перед французькими семінаріями. Він також розповів про програму для семінаристів, які можуть протягом навчання на різних спеціальностях пройти філософський цикл студій. “Раз на місяць семінаристи такої програми з’їжджаються до семінарії на виклади та літом мають тридцятиденну навчальну сесію. Це допомагає їм здобути освіту, але також зростати у своєму покликанні”, – додав владика Жером. Він також подякував отцям за їхнє служіння та висловив надію, що досвід французьких семінарій, який отримали українські форматори протягом цього тижня, і майбутній візит в липні буде корисним для розвитку формації духовенства в Україні.

Д-н Володимир Радько, Служба комунікації єпархії Святого Володимира Великого


ПУБЛІКАЦІЇ

«Чернівецький катедральний храм повинен стати взірцем для наслідування іншими парафіями», — владика Йосафат (Мощич)23 жовтня

Чернівецька єпархія є наймолодшою в Українській Греко-Католицькій Церкві, однак тішить великими можливостями для активного росту та...

МЕДІА
Prev Next