АКТУАЛЬНО

«Хрест Господній є закликом не опускати рук навіть тоді, коли вони втомилися», – Блаженніший Святослав у Хрестопоклонну неділю

Неділя, 04 квітня 2021, 18:42
Не опускаймо рук і не втрачаймо надії та оптимізму, бо джерело нашої сили, зокрема душевної, і нашого життя випливає з чесного і животворного хреста Господнього, на якому Бог відкриває нам джерело своєї вічної любові до нас. На цьому наголосив Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав під час проповіді до вірних у Хрестопоклонну неділю.

«Сьогодні, у Хрестопоклонну неділю, коли ми умовно позначаємо половину шляху Великого посту, половину нашої подорожі до свята Воскресіння Христового, Церква ставить перед нашими очима чесний і животворний хрест Господній. Споглядаючи нині нашого померлого і воскреслого Спасителя, ми бачимо повне Боже об’явлення», – зазначив на початку проповіді Предстоятель.

На його переконання, Бог все про себе людині розкрив і розповів в момент хресної смерті Ісуса Христа: «На хресті Бог уповні показав свою любов до людини. Навіть більше, Він уповні показав, як далеко готовий піти для того, щоб знову віднайти й горнути своєю любов’ю людину, яка загубилася і втратила доступ до Божої любові; щоб, якщо вона шукає джерела власного життя, знову його відкрити і наблизити її до нього. Тому повне об’явлення Божої любові сьогодні нам непросто провіщається, а стає доступним».

Проповідник звернув увагу, що, як ми сьогодні чуємо, Христовим учнем може бути тільки той, хто зречеться себе самого і піде за Христом. Відтак Блаженніший Святослав закликав поставити слова про зречення себе в контекст Пасхи і наголосив: «Той, хто думає, що його спасіння і життя залежить від плодів його праці, від того, що він може отримати у своєму видимому світі, то глибоко помиляється».

Глава Церкви в проповіді пригадав історію ізраїльтян, які під час боротьби з Амалеком здобували перемогу лише тоді, коли Мойсей на горі молився з піднятими руками, а його учні підтримували йому руки. «Споглядаючи на ті підняті руки Мойсея у боротьбі з амалекитянами, Отці Церкви вбачали в цьому жесті прообраз чесного і животворного хреста, на якому раз і назавжди Христос, як новий Мойсей, підняв свої руки для того, щоб перемогти зло», – сказав проповідник.

«Хрест є джерелом сили, життя, перемоги. У цьому зміст сьогоднішнього свята і цієї Хрестопоклонної неділі», – наголосив Отець і Глава УГКЦ.

Блаженніший Святослав звернув увагу, що переживаємо цього року Хрестопоклонну неділю в обставинах вселенської втоми, позаяк уже понад рік боремося з пандемією. Як наслідок, навіть могутні і заможні держави, які мають добру систему охорони здоров’я, змучуються, бо людські сили вичерпуються. А психологи вказують на те, що сьогодні людство втомилося не тільки від вірусу, а й від нерозуміння, звідки почерпнути сили.

«Тому сьогодні словами Лесі Українки спитаймо себе: звідки нам взяти сил? Чи ми зможемо все пережити? Чи зможемо вижити? Як нам спасти свою душу в обставинах, які переходять можливості наших людських сил», – попросив замислитися Глава Церкви і запропонував відповідь, яку віднайшов у праці Лесі Українки «Де нам знайти сили?».

«Українка пише розповідь про теслю. Він виготовив хрест, на якому мали розіп’яти злочинця. Авторка описує, як він, виготовляючи хрест, втратив зміст своєї роботи, а віднайшов його лише тоді, коли побачив, що на цьому хресті буде розіп’ятий сам Спаситель», – розповів Предстоятель УГКЦ.

«Тому цей хрест Господній, який ми сьогодні урочисто виносимо і йому поклоняємося, є божественним джерелом відповіді на питання сучасної людини і закликом не опускати рук навіть тоді, коли вони втомилися», – підсумував духовний лідер українців.

Фото з архіву

Департамент інформації УГКЦ

ПУБЛІКАЦІЇ

Проповідь Блаженнішого Святослава на інтронізації екзарха Німеччини та країн Скандинавії владики Богдана Дзюраха19 квітня

Бути християнином, приймати хрещення Христове означає бути готовим послужити. Причащатися Його Тіла і Крові означає мати силу здійснити це...

МЕДІА
Prev Next