АКТУАЛЬНО

Хто такий катехит і чому він потрібен на кожній парафії: Доповідь Назара Дуди на Синоді УГКЦ

Середа, 05 вересня 2018, 14:31
Кількість і якість теперішніх та майбутніх християнських спільнот залежить від того, наскільки Церква підготує християн до викликів сьогодення. Інакше кажучи, першочерговим завданням є євангелізація та катехизація – процес проголошення віри, виховання та супроводу в ній християн.

Таку позицію висловив Назар Дуда у своїй доповіді «Особа катехита та його формація» на Синоді Єпископів УГКЦ, який проходить у Львові-Брюховичах 2-12 вересня.

Тому, на думку доповідача, дуже важливим є мати в парафії добре підготовленого катехита.

Хто такий катехит? Назар Дуда пригадує, що це визначення дає нам Катехитичний правильник УГКЦ: «Катехит – це особа, покликана, належно підготовлена, сформована та послана Церквою для служіння Слова і виховання у вірі Божого народу».

Доповідач звертає увагу на чотири властивості, які стосуються доброго катехита.

Катехит – особа, покликана Богом. «Катехит отримує і розвиває своє покликання в церковній спільноті – парафії. Покликання катехита є радше потребою і вимогою самої спільноти. Парафія є відповідальною за формацію, підготовку й утримання катехита. Діяльність катехита в парафії є виявом турботи парафіяльної спільноти про духовно-моральний розвиток кожного її парафіянина, а також прагненням виконати свій обов’язок проповідувати Євангеліє всім людям», – зазначив Назар Дуда.

Катехит – особа сформована. «Катехитичне покликання народжується у парафії, – вважає доповідач, – там воно розвивається, там і реалізується Парафія є основним місцем формації катехита. Ця «парафіяльна формація» починається з хрещення дитини, продовжують її батьки у сім’ї, далі продовжують її катехити в катехитичній школі, а відтак в інших катехитичних групах, відповідно до віку і ситуації».

І саме на цьому рівні, зауважує він, виникає проблема, адже, на жаль, далеко не у всіх парафіях є сприятливе катехитичне середовище, а часто взагалі не провадиться катехизація.

Катехит – особа належно підготована. Говорячи про формування катехита, Назар Дуда зазначив, що підготовка катехита охоплює різні виміри, а зокрема: бути, знати, вміти, діяти.

За його словами, згідно з останньою статистикою робочої групи «Жива парафія – місце зустрічі з живим Христом» про стан душпастирського служіння в УГКЦ у 2017 р., при парафіях УГКЦ є понад 30 тисяч мирян, які катехизують. З них понад 24 тисячі 500 осіб не мають катехитичного вишколу. «Отже, катехитичну підготовку має менше ніж 20 відсотків осіб із числа тих, хто катехизує в наших парафіях. Це стрімке зниження кількості підготованих катехитів серед осіб, які катехизують, викликає занепокоєння», – додав він.

Доповідач звернув увагу на те, що оскільки наша Церква знаходиться по всьому світу і можливість формувати катехитів у стаціонарний спосіб часто є неможливим, є пропозиція подумати, зокрема, про можливість опрацювання дистанційної форми навчання.

Також потрібно задуматися і про осіб, які викладатимуть предмети катехитики, адже зараз у Церкві бракує і кваліфікованих спеціалістів з цієї ділянки.

Ще один елемент, який характеризує катехита, – це особа, послана Церквою для служіння Слова і виховання у вірі Божого народу. «Слід пам’ятати, – сказав Назар Дуда, – що, беручи на себе цю місію-покликання, катехит говорить чи навчає не від себе самого, а від імені Церкви. Катехит повинен перебувати в єдності з нею, і для цього має виробити в собі вміння слухати і приймати те, що Церква навчає і йому доручає через єпископа та священика».

Підсумовуючи свою доповідь, Назар Дуда запропонував членам Синоду кілька опцій для покращення катехитичного служіння в УГКЦ.

Департамент інформації УГКЦ


ПУБЛІКАЦІЇ

«Такі збірки є виявами братерської християнської любові та єднання», — владика Андрій Рабій про допомогу постраждалим від паводків07 липня

Впродовж останніх кількох тижнів кожного із нас зворушують кадри із Західної України, де місцеві мешканці боряться із негодою паводків....

МЕДІА
Prev Next