АКТУАЛЬНО

Лауреатом Міжнародної премії імені Івана Франка став Блаженніший Любомир, завдяки своїй книзі про митрополита Андрея (Шептицького)

Понеділок, 29 серпня 2016, 11:42
27 серпня в м. Дрогобичі, в приміщенні Народного дому, відбулося вручення Міжнародної премії імені Івана Франка, першим лауреатом якої в номінації «За визначний особистий внесок у розвиток суспільно-гуманітарних наук» став Блаженніший Любомир, Архиєпископ-емерит Української Греко-Католицької Церкви. Колишній предстоятель УГКЦ отримав високу відзнаку за монографію «Андрей Шептицький Митрополит Галицький (1901–1944) провісник екуменізму», яка в 2015 р. вийшла друком у Львові.

Церемонія нагородження розпочалася із привітань представників влади і наукових кіл. Зокрема до присутніх звернулися: Олег Синютка, голова Львівської обласної державної адміністрації, Олександр Ганущин, голова Львівської обласної ради, Тарас Кучма, міський голова м. Дрогобича, Надія Скотна, ректор Дрогобицького педуніверситету. Далі перед присутніми виступив голова правління фонду і водночас онук Каменяра Роланд Франко, а також Ігор Курус, директор-розпорядник фонду.

Відтак члени експертної ради – проф. Микола Мушинка і проф. Альфред Шпрьоде – розповіли про критерії, згідно з якими оцінювались наукові праці. До складу ради увійшли науковці з чотирьох країн. На номінацію премії були подані 14 наукових публікацій з богослов'я, історії, філософії, культурознавства, літературознавства, етнології й україністики, що побачили світ у недавньому часі.

«Хочу зазначити, що цьогорічний лаурет премії зробив вагомий внесок у розвиток суспільно-гуманітарних наук, зокрема богослов’я, тому заслуговує на таке визнання», – сказав Микола Мушинка, професор Прешівського університету у Словаччині, даючи оцінку науковій праці Блаженнішого Любомира.

За словами Альфреда Шпрьоде, професора Університету Мюнстера в Німеччині, монографію «Андрей Шептицький Митрополит Галицький (1901–1944) провісник екуменізму» Блаженніший Любомир захищав як докторську дисертацію в 1972 р. у Папському урбаніанському університеті в Римі. Наукова праця була написана англійською мовою, а в 2015 р. за сприяння Львівського національного університету імені Івана Франка перекладена українською. Перекладачі актуалізували текст праці так, що впровадили в неї найновішу бібліографію.

Відтак відбулася церемонія вручення нагороди лауреатові. Оскільки з об’єктивних причин Блаженніший Любомир не зміг прибути на захід, він уповноважив прийняти нагороду і від його імені зачитати подячне слово владику Ярослава, єпископа Самбірсько-Дрогобицького УГКЦ. 

У своєму слові Блаженніший Любомир подякував членам журі за те, що головну нагороду вирішили вручити за працю про митрополита Андрея (Шептицького). «Митрополит Андрей – це постать, яка заслуговує особливої уваги. Я вважаю, що нам важливо не тільки знати про митрополита. Набагато важливіше, пізнавши його багатосторонні діяння, старатись його наслідувати», – наголосив лауреат. Блаженніший Любомир висловив подяку також ректорату й науковим працівникам Львівського національного університету, завдяки ініціативі і праці яких ця книга вийшла у світ.

Закінчилася перша частина церемонії вручення міжнародної премії покладенням квітів до пам'ятника Іванові Франкові.

Свято продовжилось у конференц-залі Дрогобицького педуніверситету, де до присутніх зі словом звернулася ректор цього закладу Надія Скотна, а також академік Степан Павлюк та історик Мар'ян Лозинський, проректор Львівського національного університету. Доповідачі здійснили короткий історичний екскурс про Українську Греко-Католицьку Церкву, а також розповіли про те, як готувалась до друку книга Блаженнішого Любомира «Андрей Шептицький Митрополит Галицький (1901–1944) провісник екуменізму».

Відтак із нагоди 160-ї річниці від дня народження Івана Франка в його родинному селі Нагуєвичі відбулася молитва біля хреста, що в XIX ст. батько Каменяра встановив на честь скасування панщини. Очолив цей захід владика Григорій, Єпископ-помічник Самбірсько-Дрогобицької єпархії.

sde.org.ua

ОСТАННІ НОВИНИ
ПУБЛІКАЦІЇ

«В Україні відбувається злочин проти людства», – Глава УГКЦ в ексклюзивному інтерв’ю для італійського видання «Il Foglio»27 липня

«Хтось каже, що в Україні має місце конфлікт, західні ЗМІ говорять про російсько-український конфлікт. Ні, в Україні немає жодного...

МЕДІА
Prev Next