АКТУАЛЬНО

Львів’яни переглянули фільм «Справа "Рифи"»

Вівторок, 22 серпня 2017, 11:44
Безпрецедентну нагоду 20 серпня мали львів’яни, які не полінувалися і прийшли в підземелля храму Преображення Господнього на показ унікального документального фільму «Справа "Рифи"» про патріарха Йосифа (Сліпого).

Двогодинна стрічка відкрила чимало цікавих сторінок не лише з його життя, а й з історії Української Греко-Католицької Церкви і розгортання подій на «великій шахівниці» світу в часи Другої світової війни та після її закінчення, коли назрівала небезпека страшної Третьої світової війни.

«Справа "Рифи"» – фільм, здатен перевернути сприйняття світової історії, надавши їй нового забарвлення. Як, зрештою, й розуміння важливих чинників, що мали вплив на хід історії нашого народу і, що найважливіше, – формування і розвиток Української Церкви.

Цей фільм значущий передовсім тим, що ґрунтується на маловідомому фактажі про утиски УГКЦ радянською владою, спогадах людей, які пережили переслідування, ув’язнення і добре знали, в яких нелюдських умовах довелося обстоювати своє право на віру, любов до Господа й свого народу та української землі Йосифові Сліпому.

Стрічка демонструє велику силу духу і віри  Йосифа Сліпого, які допомогли йому витримати всі жахливі випробування й залишитися не просто людиною, а пастирем. Попри все знаходити сили виконувати обов’язки митрополита, ризикуючи життям хрестити та висвячувати, правити Служби Божі, влаштовувати серед в’язнів лекції й дискусії на філософські та релігійні теми, підтримувати підпільну Церкву в Україні. У нелюдських умовах він постійно працював, писав, вболіваючи передовсім про те, щоб через свою наукову та духівничу діяльність зберегти те, що так намагалися стерти зі свідомості, – право залишатися українцем, вірним своєму віросповіданню.

Зрештою, переглянувши стрічку, можна побачити, який страх патріарх наганяв на радянську владу навіть в ув’язненні. За ним увесь час шпигували, підсилали провокаторів, місяцями ганяли по етапах, відмовляли в лікуванні, принижували, кидаючи до камер із рецидивістами, – та митрополит тримався мужньо.

Коли після 18 років страшного ув’язнення та заслання Йосифа Сліпого врешті відпустили до Рима вмирати (на це сподівалися каральні служби), він прожив ще майже 20 років, сповнених праці. Його глибока віра в Бога, любов до своєї України і свого народу дали сили. Він об’єднав свою паству, розсіяну по всьому світу, проголосив Патріархат УГКЦ, побудував монастирі й храми, видав наукові праці. Голови великих держав приймали нашого патріарха з великими почестями, як представника України. Він став третім кардиналом в історії УГКЦ.

Доповненням до фільму стала й виставка фотографій та документів, присвячена 125-річчю від дня народження Йосифа Сліпого, яку підготував Український католицький університет.

Довідка:

Над фільмом «Справа "Рифи"» працювали впродовж двох років, шукаючи свідків тих подій в Україні, Італії та Сполучених Штатах. Стрічка охоплює період із 1945 по 1963 рік і розкриває невідомі  загалу обставини арешту, ув’язнення та звільнення Йосифа Сліпого. Особливу увагу приділено історичним подіям та визначним особистостям того періоду і їхньому впливу на долю патріарха Йосифа. Героями фільму стали папа Іван ХХІІІ, президент США Джон Кеннеді, генеральні секретарі ЦК КПРС Йосип Сталін та Микита Хрущов.

Назву стрічці дала агентурна справа «Рифи», яка зберігається в архіві СБУ України. У 33 томах справи докладно задокументовано, як радянська влада розробляла та втілювала в життя план знищення Української Греко-Католицької Церкви та її Глави Йосифа Сліпого. Ці документи, які радянська репресивна система дбайливо збирала та зберігала, стали основою фільму. До стрічки увійшли свідчення учасників й очевидців подій, коментарі істориків з України, Італії, США, унікальні кадри кінохроніки, які знімальна група розшукала в українських та іноземних кіноархівах. Автор фільму свідомо уникає пафосу, штампів й особистих оцінок, надавши можливість говорити про подвиг, ісповідництво та незламність патріарха Йосифа документам та очевидцям подій.

Режисер: Олена Мошинська, продюсер: Павло Казанцев, виробництво: «Sсreen Media Ukraine» та «Живе production».

Західне бюро «Живого ТБ» за матеріалами www.dyvensvit.org.ua

ПУБЛІКАЦІЇ

Отець Кирило Селецький – засновник двох монаших спільнот, першого захоронку в Україні, борець з алкоголізмом та просвітитель українців22 вересня

У 2018 році Українська Греко-Католицька Церква відзначає 100-річчя від дня смерті визначного священика Перемиської єпархії о.Кирила...

МЕДІА
Prev Next