АКТУАЛЬНО

Огорнуті опікою, або як франківський Карітас створює групи самодопомоги для молоді з інвалідністю

Середа, 20 лютого 2019, 10:40
Інтегрувати дітей та молодь з інвалідністю у суспільство, дати їм можливість самореалізуватися, підтримати батьків та родичів – з такою метою франківський Карітас створює структури самодопомоги у районах Івано-Франківської області.

Для цього в осередках проводяться тренінги з соціальної адаптації, творчі гуртки, влаштовують дозвілля.

У 2018 році Карітас ініціював створення ще чотирьох нових осередків самодопомоги. Два – на базі територіальних громад – у Більшівцівській та Витвицькій ОТГ та ще два – на базі парафій – у селищі Лисець та селищі Богородчани.  

Більшівцівська та Витвицька ОТГ з ентузіазмом відгукнулися на пропозицію створити осередки для молоді з інвалідністю.

У Більшівцях група почала працювати у червні 2018 року. На заняття ходить 11 осіб. Вік – від 7 до 37 років. Збираються у школі, у кабінеті психолога. Коли стає тепліше перейдуть у приміщенні селищної бібліотеки. Зараз працюють над покращенням умов для занять.

«Ми зараз пишемо проект, плануємо виграти грант, аби обладнати кабінет, – говорить заступниця голови Більшівцівської ОТГ Марія Щепанська, – там потрібно зробити ремонт, придбати меблі, аби дітям було зручно».

Місцева влада контактує з підприємцями, ті у свою чергу допомагають з транспортом для дітей.

З осені з дітьми почала працювати психолог. Це дало неабиякі результати.

«Психолог допоміг дітям почувати себе впевненіше, – говорить керівник групи самодопомоги отець Ярослав Клюса, – вони вже не бояться розповідати про себе, говорять про свої досягнення.  Вільно висловлювати свою думку».

Місяцем пізніше, у липні, структура самодопомоги запрацювала у Витвицькій ОТГ. На заняття зараз ходить семеро осіб. Це діти та молодь віком від 5 до 35 років. Займаються на базі ліцею у класі інформатики. У цьому керівник групи Віра Курудз вбачає великий плюс, адже постійно є доступ до Інтернету. Переглядають з дітьми фільми, мультфільми, знаходять матеріали до свят.

У структурі самодопомоги є троє дітей з однієї сім’ї, які позбавленні батьківського піклування. Діти перебувають під опікою бабусі. З дітьми та молоддю у групі також працює психолог.

∙ Управляти будівельними проектами на досвіді Німеччини

 «Діти та молодь навчилися дружити, – ділиться враженнями керівник групи, – вони на вулиці впізнають один одного, спілкуються поза заняттями у групі».

У Витвиці задоволені, що благодійна організація зайнялася опікою дітей та молоді з інвалідністю, шкодують лише про те, що така робота не ведеться на державному рівні.

У Богородчанах структура самодопомоги на базі парафії почала працювати з вересня. На заняття ходить дев’ять осіб, усі – старше 18 років. Займаються у парафіяльному будинку. Керівником групи є Наталя Присяжнюк. Жінка вважає своїм обов’язком долучатися до соціальних ініціатив.

«Я дуже творча людина і хочу навчити молодь з інвалідністю тому, що вмію робити сама, – говорить Наталя, – я тішуся, коли у них це виходить, я радію, коли бачу їхні задоволенні  обличчя, коли вони беруть із собою свої вироби додому».

У селищі Лисець Тисменицького району діти та молодь з інвалідністю почали збиратися з грудня. Заняття наразі відвідує дев’ять осіб. Вік – від 8 до 30 років. Займаються у приміщенні селищної бібліотеки.

Небайдужі люди долучаються до діяльності групи. Нещодавно місцевий підприємець оплатив похід дітей та молоді у піцерію.

«Зараз вони почувають себе огорнутими опікою, а раніше були забуті суспільством, – каже керівник групи отець Василь Скурчанський. – Вони дуже чекають цих зустрічей, а особливо старші, які вже закінчили школу, бо їм не вистачає спілкування».

Робота з розбудови структур самодопомоги триває вже чотири роки. Наразі діє вже 11 осередків – у м. Бурштин, м. Калуш, м. Тисмениця, смт. Отинія, с. Богородчани, смт. Рожнятів та Верхнянська ОТГ. Нові осередки – у Більшівцівській та Витвицькій ОТГ та у селищі Лисець та селищі Богородчани діють в рамках проекту «Активація громад у наданні послуг дітям та молоді з інвалідністю» за фінансової підтримки CNEWA CANADA.

Повідомила Юлія Федунишин


ПУБЛІКАЦІЇ

«Биківня – наш біль і заклик до пам’яті», – роздуми владики Богдана Дзюраха над Биківнянськими могилами19 травня

Ця гробова тиша для мене говорить більше щось про нас самих, нині живучих їхніх нащадків. Ця тиша свідчить про смертоносну амнезію наших...

МЕДІА
Prev Next