АКТУАЛЬНО

Переселенці в Карітасі колядували і вареники ліпили

П'ятниця, 16 січня 2015, 20:54
Івано-франківський Карітас опікується вимушеними переселенцями з Криму та Східних областей України з квітня 2014 року. Така допомога включає не лише надання продуктів харчування, засобів особистої гігієни, медикаментів, одягу та взуття, а й забезпечення психоемоційної підтримки переселених сімей. Місцеві працівники кажуть, що дуже важливим фактором якісної соціалізації таких людей є відчуття домашнього затишку і сімейних традицій.

Саме тому напередодні Старого Нового року Карітас Івано-Франківськ УГКЦ організував  для переселенців   тематичний захід «Українські традиції в часі різдвяних свят».  Під керівництвом о. Миколи Мазурика вивчили кілька найпоширеніших колядок. А після цього мами з дітьми та бабці з онуками готували традиційні українські вареники з картоплею, капустою, оселедцем, халвою та маком.

«Це щось неймовірне. Коли ми почали захід, всі відверто говорили, що їм такі традиції не дуже звичні. А як тільки ми розівчили  "Добрий вечір тобі, пане господарю", "Нова радість стала", залунав впевнений і натхнений спів, усі разом в затишній атмосфері ліпили вареники, віншували, ділилися своїми переживаннями.

Буквально за один вечір наші підопічні суттєво розкрилися, заговорили про свої переживання про майбутнє, тугу за домом, незручність жити начебто за чужий рахунок», – розповідає Наталя Козакевич, виконавчий директор місцевого Карітасу.

Працівники Карітасу України надали і надають допомогу більше ніж 20 тисячам вимушених переселенців у Харкові, Києві, Одесі, Львові, Івано-Франківську, Коломиї, Нововолинську, Дрогобичі, Сокалі. Підхід до такої діяльності є індивідуальним і передбачає скурпульозну оцінку їхніх потреб. Увага зосереджена на найбільш потребуючих: насамперед це вагітні жінки, самотні матері, багатодітні сім’ї, сім’ї з інвалідами та неповносправними, пенсіонери. Для переселенців з Криму та східних областей України забезпечено задоволення базових потреб та юридичної допомоги, психологічна підтримка і консультування.

Газдині з Донбасу розповіли, що святкування Різдва у них вдома практично нічим не відрізняється від того, як це свято відзначають у Західній Україні. "Це дуже велике свято. У нас також є 12 страв, але те, що для нас нове, – - це колядки. У нас, на жаль, не колядують і немає таких гарних вертепів. Тринадцятого січня діти щедрують, розказують віршики, а 14-го ходять засівати. Але так, щоб пісні співати, –  такого немає", –  розповідає Олена з Харцизька (Донецька область), яка цього дня ліпила вареники з сином Сергієм. 

А от Ірина з Луганська каже, що в них все ж таки колядують, але, як правило, вихідці саме із Західної України: "У нас є Марківський район, так там усі українською мовою розмовляють. Який паспорт не візьми – місце народження Львів, Івано-Франківськ чи Хмельницький. Людей ще за часів СРСР туди переселили, то вони залишилися і далі говорять українською та колядують на Різдво".

Повідомила Надія Чорна

ПУБЛІКАЦІЇ

Чому треба молитися насамперед за інших, а потім за себе?06 червня

Сьогодні в нашій бесіді я запрошую всіх вас зробити наступний крок у нашому духовному пошукові справжньої молитви.

МЕДІА
Prev Next