Про особливості релігійного і церковно-релігійного самовизначення громадян України говорили на круглому столі в Києві
Четвер, 26 листопада 2020, 09:37 Центр Разумкова і Фонд Конрада Аденауера провели круглий стіл у Києві на тему «Особливості релігійного і церковно-релігійного самовизначення громадян України: тенденції 2000-2020 роки».
-
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
- У Києві проведуть Всеукраїнську конференцію «Правда і травма: у пошуках шляхів до зцілення»
- У Дарницькому районі Києва напередодні дня Святого Миколая провели масштабний екуменічний соціальний захід
- Громадянська освіта в Україні: модель організації, нормативно-правова база, зміст
Під час заходу презентували результати проєкту «Особливості релігійного і церковно-релігійного самовизначення громадян України: тенденції 2000-2020 рр.».
За словами о. Олекси Петріва особливо всіх вразили дані щодо належності вірних до громад, і цей показник в УГКЦ є найкращий. У своїй доповіді о. Олекса пригадав про постанову Одинадцятої сесії Синоду Єпископів Києво-Галицької Митрополії УГКЦ від 8 червня 2001 року Божого: «Душпастирям звернути особливу увагу на свій обов'язок брати активну участь у формуванні громадської свідомості наших людей та потребу активної співпраці з органами місцевого самоврядування в цьому плані».
Відтак доповідач наголосив, що ці дані –це результати цілеспрямованої діяльності Церкви. Також, як вбачається - це проміжні результати реалізації душпастирського плану "Жива парафія".
В матеріалах дослідження зокрема вказано, що рівень декларованої релігійності українських громадян не збігається з рівнем їх конфесійно-церковної визначеності, а з іншого боку, конфесійно-церковна визначеність не завжди поєднана з релігійною вірою: віруючими вважають себе 95% прихильників УГКЦ, 90% – УПЦ(МП) і 86% прихильників ПЦУ.
Помітно менше віруючих серед респондентів, які віднесли себе до “просто християн” – 68%, і “просто православних” – 65%. Простежується істотна різниця між рівнем декларованої релігійності (68% опитаних називають себе віруючими, 62% – православними) і рівнем віднесення себе до конкретної релігійної громади. Характеризуючи церковно-конфесійне самовизначення, найчастіше дослідники звертають увагу на номінальне самовіднесення громадян до тієї чи тієї церкви, хоча ознакою оцерковлення має бути саме належність до певної релігійної громади. Як показало дослідження 2020р., до певної релігійної громади відносять себе лише 16% громадян України. До того ж, істотно вирізняється Західний регіон, де 41% жителів засвідчили членство в певній релігійній громаді, тоді як в інших регіонах відповідний показник є набагато нижчим (від 6% до 11%). Cеред вірних УГКЦ членство у громаді засвідчили 60%, вірних УПЦ(МП) – 26%, серед вірних ПЦУ – лише 19%. Членами релігійних громад визнали себе також по 2% “просто християн” і “просто православних”. 8% респондентів (тобто близько половини тих, хто є членом релігійних громад) вказали на свою належність до однієї з православних релігійних громад, ще 8% – до громад інших християнських конфесій (греко-католицької, римо-католицької та протестантської) і 0,4% – до громад інших релігій. Це дозволяє говорити про поліконфесійний характер релігійності в Україні.
На наступний рік планується зробити велике соціологічне опитування в якому візьмуть 10 тис. осіб.
Департамент інформації УГКЦ
- У рамках всесвітнього Тижня молитов за єдність християн відбудеться круглий стіл «Джерела єдності в розмаїтті»20 січня
- У Коломийській єпархії вшанували пам'ять праведного митрополита Андрея Шептицького20 січня
- Проповідь Блаженнішого Святослава на свято Богоявлення Господнього20 січня
- «Справді щасливими ми є тоді, коли ми справжні», – християнський психолог Лідія Кондратик20 січня
- У Чорноморську відбулося представлення адміністратора парафії Cвятого пророка Іллі20 січня

Проповідь Блаженнішого Святослава на свято Богоявлення Господнього20 січня
Просімо, щоб у тих йорданських водах, які ми сьогодні будемо благословляти, загинуло всяке зло, що тримає нас у своїй неволі, і всяка...
-
«Справді щасливими ми є тоді, коли ми справжні», – християнський психолог Лідія Кондратик
-
«Сьогодні Христос входить у йорданські води, щоб подарувати нам свободу від гріха», — Блаженніший Святослав на Богоявлення
-
Українська анімаційна студія представила нову однойменну стрічку до свята Богоявлення
-
Блаженніший Святослав: «На нове і краще майбутнє людство може сподіватися лише в Христі»
-
«Ми шануємо кожне людське життя, тому що віримо в Бога, який є Джерелом життя», – Глава УГКЦ у відеокатехизі
-
Аніматори презентували новий різдвяний мультфільм із серіалу «Духовне намисто»
-
Блаженніший Святослав: «Нашим майбутнім є Христос»
-
Глава УГКЦ у день Різдва Христового: «Колядуйте, якщо потрібно, навіть телефоном, щоб Різдвяна радість не була закритою»
-
Блаженніший Святослав привітав вірних з Різдвом Христовим: «Нехай Спаситель благословить кожну нашу родину, утре кожну нашу сльозу»
-
Двадцять другу річницю заснування сестер Чернечої родини Воплоченого Слова відзначили в Україні
-
Глава УГКЦ привітав українців з 2021 роком: «З Новим роком, дорогі брати і сестри! З Новим роком, Україно!»
-
Всеукраїнську конференцію, присвячену темі «Правда і травма: у пошуках шляхів до зцілення», провели у Києві
-
У Тернополі провели перший молодіжний сніданок
-
Благодійний фонд «Карітас-Хмельницький» вручив святкові пакунки «дітям війни»
-
Глава УГКЦ: «Заперечення існування коронавірусу і віра у всесвітню змову свідчить про те, що люди завжди шукають винних у своїх бідах»