Про потребу будівництва храму УГКЦ в Будапешті говорили на угорському телебаченні
Четвер, 21 січня 2021, 10:31 Сучасна діаспора в Угорщині почала активно розвиватися на початках 90-х років і визнана як офіційна меншина в Угорщині.
-
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
- «Дотримання карантинних норм – співдія для спільного блага», – Блаженніший Святослав у спецефірі про Covid-19
- На Львівщині греко-католики вже декілька років моляться просто неба перед зачиненим храмом
- У Стрию згорів храм – парох просить про допомогу
Здавалося б, національна меншина українців впродовж останніх трьох десятиліть має всі умови для гармонійного розвитку і збереження ідентичності, але була царина, у якій бракувало українського наповнення, – духовне життя. Люди бажали молитися своєю мовою у своєму обряді.
Шлях до творення української парафії був поступовим. На початку двотисячних років на прохання громади раз на рік, переважно на Великдень, святкове богослужіння відправляв угорський священник Ласло Пушкаш. Для повноцінного релігійного життя згідно з батьківською традицією цього замало, тому вірні вели перемовини з керівництвом УГКЦ про створення повноцінної парафії. 3 жовтня 2008 року у церкві Святого Флоріана, що на площі Тараса Шевченка, відбулася перша Літургія для українських греко-католиків рідною мовою, яку відслужили Блаженніший Любомир Гузар та владика Богдан Дзюрах. Відтоді до Будапешта з частими душпастирськими візитами почав приїздити світлої пам’яті о. Василь Поточняк, секретар Пасторально-міграційного відділу УГКЦ, який налагоджував співпрацю між угорською Церквою та українською громадою.
З 2012 року Пасторально-міграційний відділ УГКЦ призначив о. Дам`яна Габорія, священника Київської архиєпархії УГКЦ, для духовної опіки українців Угорщини, який відвідував регулярно громаду з душпастирським візитом, приїжджаючи із Києва. Згодом завдяки старанням очільника Міністерства людських ресурсів Угорщини, міністра Балога Золтана, було створено матеріальні умови для того, щоб українці мали душпастирську опіку на постійній основі. Так, з вересня 2016 року стали можливими щонедільні богослужіння. Громада молилася в угорській греко-католицькій церкві Святого Флоріана та в болгарській православній церкві Святих Кирила та Методія.
З травня 2017 року громада розпочала українські богослужіння в угорській римо-католицькій церкві Святого Михаїла, що на туристичній вулиці Ваці, 47.
З благословення митрополита угорської греко-католицької церкви Філіпа Кочіша та голови Пасторально-міграційного відділу Патріаршої курії УГКЦ владики Йосифа Міляна громада в Будапешті офіційно стала парафіяльною спільнотою під Покровом Богородиці. На сьогодні вона налічує сотню постійних парафіян, при цьому у святкові дні на богослужіння приходить близько чотирьохсот осіб (крім українців, які постійно мешкають у Будапешті, побільшало число заробітчан і студентів).
Упродовж останніх двох років парафія проявляє велику активність – реколекції, вертепи, концерти, дитячі табори, відзначення національних свят, паломництва та багато інших заходів. Крім цього, при храмі діють спільноти: «Матері в Молитві», «Назаретські родини», Центр кардинала Гузара, в рамках якого працює «Рідна школа» в Будапешті, Школа євангелізації, Школа лідерства. Для дітей та молоді створена скаутська організація, яка належить до Федерації скаутів Європи. Не полишають вірні й діл милосердя, дбаючи про вояків на Сході України та інших потребуючих.
З літа 2019 року почав виходити християнський часопис «Благовіст» для українців в Угорщині.
У 2020 році було створену фундацію УГКЦ, яка має за мету пошук коштів для здійснення душпастирства для українців в Угорщині.
Останнім часом відбувається істотне збільшення кількості громадян України, які прибувають до Угорщини, переважно для працевлаштування. За офіційними даними угорської сторони, станом на кінець 2019 року кількість громадян України, які мають дозвіл на проживання в Угорщині, становить 52668 осіб. Але велика кількість українців вже є громадянами Угорщини. Поза тим, вони мають велику мрію – власний храм на угорській землі, як символ зв’язку з прабатьківською культурою.
Для громади важливо мати свій храм, свою школу. Відчутне пришвидшення процесу асиміляції. Саме церква та школа допоможе зберегти ідентичність серед угорців.
Перегляд сюжету на передачі „ Rondo”, 12 хвилин 30 секунд.
За матеріалами: https://www.ugcchu.com/novyny/pro-potrebu-budivnytstva-khramu-uhkts-v-budapeshti/
- Завтра у Києві прощатимуться із новопреставленим протодияконом Михайлом Продиусом05 березня
- Відбулася зустріч Європейської філії Міжнародної комісії католицького в’язничного душпастирства05 березня
- Владика Йосиф Мілян висловив слова співчуття з приводу смерті протодиякона Михайла Продиуса05 березня
- «Нічого таємного, що б не стало явним»: у Києві відкрили виставку до 75-ї річниці Львівського псевдособору05 березня
- Владика Михайло Колтун висловив свій смуток з приводу смерті диякона Михайла Продиуса поетичними рядками05 березня

Проповідь Блаженнішого Святослава в неділю про блудного сина01 березня
Нехай Великий піст буде для кожного з нас часом покаяння і навернення, плодом якого стане радість зустрічі, обіймів Бога Отця. Сьогодні на...
-
«Нічого таємного, що б не стало явним»: у Києві відкрили виставку до 75-ї річниці Львівського псевдособору
-
Блаженніший Святослав про реабілітацію УГКЦ: «Наша Церква має лише ті права в Україні, які ще колись надав був Горбачов»
-
«Правду не треба захищати, її необхідно засвідчити»: у Києві триває Міжнародна конференція про Львівський псевдособор
-
Пастки, у які може потрапити той, хто молиться
-
«Для злочинців, грішників і тих, які не шукають правди, другий прихід Христа буде страшним судом», – Блаженніший Святослав у катехизі
-
У Львові оцифровують фонди митрополита Андрея Шептицького
-
«Завдання ініціативи "Вервиця єднає" – спільна щоденна молитва вірних УГКЦ у всьому світі», – о. Ігор Яців
-
«Віра у воскресіння Ісуса Христа є необхідною умовою спасіння людини», – Блаженніший Святослав у катехизі
-
«Прощання з колядою» провели в Українській парафії святих Сергія і Вакха у Римі
-
Курси «Дар життя»: говоримо про батьківство у Бозі і наповнення його Духом Святим
-
«Важливо не піддаватися ні скепсису, ні страху», – фахівці Шпиталю Шептицького про COVID-19
-
У Парижі провели Собор єпархії Cвятого Володимира Великого «Еміграція, поселення і глобальна єдність УГКЦ в коронавірусному світі»
-
«Карантин – лакмусовий папірець: він виявив проблеми, визнання яких ми старанно уникали», – психолог Лідія Кондратик
-
Життя у вірі та жертовність були фундаментом служіння Блаженнішого Любомира Гузара
-
Глава УГКЦ: «Мій дідусь завжди казав, що треба шукати в житті те, що ні вогонь не спалить, ані злодій не вкраде. Тому нас вчили вірити в Бога»