АКТУАЛЬНО

Про сучасні демографічні тенденції в Україні говорили у Філадельфії

П'ятниця, 01 листопада 2019, 17:47
У четвер, 31 жовтня, завершився осінній семестр викладів Релігійного товариства українців-католиків «Свята Софія» США і Осередку праці Наукового товариства імені Шевченка у Філадельфії. Заключну лекцію на тему «Сучасні демографічні тенденції в Україні» провів директор НТШ А д-р Василь Лопух.

Він проаналізував демографії і фактори впливу на популяцію, розповів про світові тенденції і прогнозні оцінки зміни чисельності населення до 2050 р., а відтак детально зупинився на демографічних тенденціях населення України після 2000 року. В. Лопух говорив про негативний природній приріст населення і демографічне навантаження, про динаміку шлюбів, розлучень, народжуваності, смертності, а також про вплив міграційних потоків на структуру населення. Доповідь була побудована на матеріалах аналітичних статей і статистичних даних, які описують демографічні тенденції окремих розділів (галузей) демографічної науки.

Доповідач зазначив, що у світі загалом відбувається глобальне старіння населення. Природний приріст зростатиме на усіх континентах за винятком країн Європи, в яких процес депопуляції буде продовжуватися. Відповідно відбувається зменшення населення у працездатному віці. Незважаючи на стійку тенденцію депопуляції, загальна чисельність населення Європи все ж зростає. Це відбувається за рахунок імігрантів. Найбільша кількість іммігрантів у Європі з країн мусульманського світу. Особливість цієї категорії населення є такою, що у них дуже високий коефіцієнт фертильності, тому вірогідними можуть бути 2 наступні варіанти: відсоток європейців зменшиться на (-7%) або (-6%), а мусульман зросте на (+125%) або (+193%).

«В Україні за період після 2000 року спостерігаємо тенденцію зростання народжуваності, а смертність загалом зменшується, за винятком невеликого росту у 2004-2005 рр. Проте лінія графічного відображення природного приросту населення лежить у мінусовому просторі. Тільки у 2012 році крива піднімалася до нульової лінії, але зупинилася на позначці (-3.1). Отже, відбувається природне скорочення населення. У 2013 році цей показник становить (-3.5%), або кожна 1000 населення України зменшується на 3.5 особи. З початком війни Україна несе бойові та не бойові втрати військових та цивільного населення. Станом на кінець лютого, від початку бойових дій загинуло 2,956 вояків і майже 9 тис. отримали поранення. Окрім того, загинуло понад 3000 цивільного населення. Безумовно, все це впливає на демографічний стан населення України», - зазначив В. Лопух.

Говорячи про міграційні тенденції, доповідач наголосив, що із запровадженням демократичних свобод і безвізового режиму з Європейським Союзом транскордонна мобільність населення України стрімко зросла. Існує кілька видів міграційних потоків: міждержавна міграція – виїзд/в’їзд на постійне або довготривале проживання; трудова міграція; освітня міграція; внутрішня міграція. Рівень трудової міграції в Україні практично залишається в тих самих обсягах, що і до років незалежності, а основними країнами міграційних потоків є країни Заходу і Російська Федерація. Ринок праці в Україні відчуває нестачу кваліфікованих фахівців, водночас число безробітних сягає 2 млн. За оцінками Українського Національного Банку протягом 2016-2017 рр. Україна втратила приблизно 8% робочої сили. Міграція робочої сили, створює серйозні соціяльні проблеми. Насамперед, вона впливає на інститут сім’ї і спричиняє розлучення, проблеми виховання дітей, тощо. Вона також серйозно впливає на функціонування локальних ринків праці та на зміну структури населення, що відбивається на динаміці природного приросту.

Події останніх 5 років суттєво вплинули на рішення частини населення України змінити місце проживання і як один із можливих варіантів це пошук притулку для біженців. Основні країни це – Польща, Іспанія, Німеччина, Італія. Є частина людей, які звертаються за отриманням притулку в РФ.

Підсумовуючи, В. Лопух зазначив, що демографічні зміни в України співрозмірні світовим тенденціям, які супроводжуються негативними процесами і впливають на популяцію населення. З 1994 року відбувається абсолютне скорочення чисельності населення України. Природній потенціал демографічного росту практично вичерпано. Серед позитивних тенденцій доповідач виділив: зростання тривалості життя; скорочення дитячої смертності; скорочення окремих видів захворювань. Негативним залишаються: низький рівень народжуваності; високий рівень смертності в ДТП; бойові та небойові втрати військових на цивільного населення. Загалом, в Україні відбувається депопуляція населення і за прогнозованими розрахунками у 2050 році населення України може становити 32, 9 млн.

Пресслужба Товариства «Свята Софія» США


ПУБЛІКАЦІЇ

«Вірую, поможи моєму невірству!» — проповідь Блаженнішого Святослава у Четверту неділю Великого посту 30 березня

Те, що ми сьогодні бачимо як чудо оздоровлення юнака найкраще нам пояснює апостол Павло, кажучи: «Сила Божа проявляється у моїх немочах»....

МЕДІА
Prev Next