АКТУАЛЬНО

Про святого Івана Павла ІІ і патріарха Йосифа Сліпого говорили у Філадельфії

П'ятниця, 23 жовтня 2020, 10:24
У рамках викладів Релігійного товариства українців-католиків «Свята Софія» США (ТСС А) і Осередку праці Наукового товариства імені Шевченка у Філадельфії 22 жовтня відбулася лекція на тему «Св. Іван Павло ІІ та слуга Божий патріарх Йосиф Сліпий: новітні апостоли слов’янських народів».

Доповідь, присвячену 100-річчю від дня народження папи Івана Павла ІІ (1920-2005), виголосила голова ТСС А д-р Ірина Іванкович.

Як зазначила доповідачка, між цими двоми історичним постатями можна провести чимало паралелей, а це - глибока віра в Бога; харизма; поліглотизм; жага до науки; патріотизм; місіонерство; екуменізм; боротьба за незалежність та релігійну свободу; безстрашність. Напередодні візиту Івана Павла ІІ до України 2001 року дедалі частіше говорили ще про один зв’язок: кровну спорідненість папи з українською землею. Як папу, так і патріярха намагалися нейтралізувати служби безпеки совєтської системи. Йосиф Сліпий перейшов через горнило ГУЛАГу; Кароля Войтилу з 1953 року польські СБ тримали під пильним оком. Врешті, їх поєднала література, адже досі багато хто помилково вважає, що прототипом головного героя роману Мориса Веста «Черевики рибалки» був саме Кароль Войтила. І хоча взаємини між цими мужами віри не були позбавлені труднощів чи непорозумінь, незаперечним залишається факт глибокої взаємоповаги, «постійної зичливости», «братньої...прихильності» між Іваном Павлом ІІ та Йосифом Сліпим.

Кароль Войтила і Йосиф Сліпий брали участь у 46-х загальних засіданнях Другого Ватиканського Собору 11 жовтня 1963 року. Виступом про «гори трупів та ріки крові», що їх український народ пожертвував на вірність Апостольському престолові, Йосиф Сліпий звернув увагу і єпископа-помічника Краківського Кароля Войтили, який згодом неодноразово цитував ці слова Блаженнішого.

Поза межами Ватикану кардинал Кароль Войтила і патріарх Йосиф Сліпий зустрілися в лютому 1973 року на Євхаристійному конгресі в Канберрі, Австралія. 1975 року обидва ієрархи підтримали ініціативу о. Фелікса Беднарського, ОР, про нав’язання співпраці між українськими та польськими богословами в рамках Товариства приятелів християнської філософії.

21 жовтня 1978 року на площі Святого Петра під час інавгурації понтифікату Івана Павла ІІ папа встав, підніс із колін і обійняв патріарха Йосифа. Цим жестом він виявив повагу не лише героїчному ієрархові, але й усім підпільним священникам і мільйонам вірних, усій незламній Греко-Католицькій Церкві, яку загнано у катакомби після Львівського псевдособору 1946 року». Роками пізніше, під час свого візиту в Україну 2001 року, папа Івано Павло ІІ знову засвідчить цю повагу до УГКЦ, беатифікуючи 28 новомучеників за віру – єпископів, священників, монахів, монахинь та мирян.

Листування і спілкування між Іваном Павлом ІІ та Йосифом Сліпим було активне і багатогранне. Іван Павло ІІ та Йосиф Сліпий писали польською, українською, італійською та латинською мовами. Отець Іван Дацько зазначив, що «в 1990 році Іван Павло ІІ згадував, як патріарх Йосиф сказав йому, що він буде найбільшим папою, якщо визнає наш патріархат. Папа цього не виконав, хоча й багато посприяв». Окрім невизнання патріархату, Іван Павло ІІ вибрав на його наступника Мирослава Івана Любачівського, а не, як бажав Йосиф Сліпий, Любомира Гузара. Можна лише здогадуватися, що без втручання ватиканської номенклатури і марева Ostpolitk тут не обійшлося. Лише роками пізніше, 1996 року, папа визнав канонічність його свячень, а 26 січня 2001 року затвердив вибір Любомира Гузара на архиєпископа Львівського та Главу Української Греко-Католицької Церкви. Проте не можна заперечити прихильного ставлення папи до УГКЦ, доказом чого є хоча б той факт, що Іван Павло ІІ особисто скликав Синод українських єпископів 24 березня 1980 року.  

Та чи не найкрасномовнішим свідченням прихильності Івана Павла ІІ до патріарха Йосифа як до свого слов’янського побратима були похоронні відправи за останнім, адже папа особисто прибув до собору Святої Софії в Римі, аби вшанувати пам’ять патріарха Сліпого. Тут він помолився навколішки, покропив тіло і поцілував руку Йосифа Сліпого, що вважалося виявом надзвичайної пошани.

Папа Іван Павло ІІ упокоївся 2 квітня 2005 року. 1 травня 2011 року був беатифікований, а 27 квітня 2014 року – канонізований. Чесноти слуги Божого патріарха катакомбної Церкви Йосифа Сліпого, в’язня лагерів за вірність Апостольській столиці, як і його попередника праведного митрополита Андрея Шептицького, усе ще не знайшли належної оцінки у ватиканських колах. Присутні переглянули короткий відеосюжет з похоронних відправ за патріархом Йосифом, у яких брав участь Іван Павло ІІ.

Своїми спогадами про зустрічі з Іваном Павлом ІІ поділився академік Леонід Рудницький. На завершення вечора владика Андрій Рабій, єпископ-помічник Філадельфійський, провів заупокійну молитву за слугою Божим патріархом Йосифом Сліпим.

Пресслужба ТСС А


ПУБЛІКАЦІЇ

Проповідь Блаженнішого Святослава у 24-ту неділю по Зісланні Святого Духа23 листопада

Доступ до зцілення, доступ до священнослужителя, доступ до Святих Таїнств у Церкві є якраз тим моментом, коли Христос торкається, тому має...

МЕДІА
Prev Next