АКТУАЛЬНО

#ТижденьУГКЦ: 75-ті роковини Львівського псевдособору і відхід до вічності патріаршого протодиякона

Субота, 06 березня 2021, 12:35
Ось головні події, які сталися в УГКЦ протягом останнього тижня (26 лютого – 5 березня 2021 року).

75-ті роковини Львівського псевдособору 1946 року

8-10 березня 1946 року у Львові відбувся так званий Львівський «собор», який був інструментом радянської влади для ліквідації Української Греко-Католицької Церкви. З нагоди відзначення сумних роковин у Києві вже цього тижня відбувся ряд заходів.

***

Насамперед, у середу 3 березня програмою про Львівський псевдособор стартувала нова серія «Відкритої Церкви» під назвою «Прямий ефір з Блаженнішим Святославом». З Главою УГКЦ поспілкувався д-р Олег Турій, директор Інституту історії Церкви. Модератором розмови на «Живому телебаченні» був о. Ігор Яців.

«Якщо ми сьогодні про це не будемо пам'ятати і говорити, – наголосив у програмі Блаженніший Святослав, – то така подія має небезпеку повторитися. Бо ми бачимо, що не всі репресивні машини припинили свою діяльність. На жаль, багато хотіли б повторити подібні акції в різних частинах окупованої сьогодні України. І ми бачимо, що такого типу запобігання є необхідним, як щеплення проти коронавірусу».

«Ми хочемо це зробити в ім'я примирення, в ім'я примирення з нашими православними братами, в ім'я лікування ран, в ім'я запобігання, щоб такі ганебні вчинки з боку будь-якої держави щодо Церкви ніколи більше не повторилися», – сказав Глава УГКЦ.

Наприкінці ефіру Блаженніший закликав усіх помолитися за тих, які нас нищили і вбивали.

***

Відтак у четвер, 4 березня, в Київському центрі УКУ відбулася Міжнародна наукова конференція, присвячена темі «"Львівський собор" 1946 року: історичні обставини та сучасні оцінки». Онлайн-трансляцію події здійснило «Живе телебачення».

Предстоятель УГКЦ зазначив, що цими днями ми маємо унікальну нагоду пізнати правду. «Хочу привітати усіх нас і учасників конференції з цією подією. Львівський псевдособор був трагічною подією, яка, властиво, започаткувала системну ліквідацію Української Греко-Католицької Церкви. Завдяки новим джерелам, які вдалося відкрити, маємо нові можливості для вивчення історії. Завдяки праці наших науковців стає явною правда, яка міститься у джерелах. Ця правда може бути болючою. Це та правда, яка визволяє. Хочу подякувати усім тим, які завдяки науковій методології вивчають архіви і виявляють правду», – сказав у вітальному слові Отець і Глава УГКЦ.

«Сьогодні говоримо про фейки. Псевдособор був одним із фейків. Правда допоможе нам звільнитися від брехні і усвідомити подію, яка донині нас всіх ще болить», – переконаний Блаженніший Святослав.

Глава Церкви висловив вдячність усім науковцям і дослідникам за працю, зауваживши, що, аби сьогоднішня подія відбулася, потрібно було багато напрацюватися, а ми з великою цікавістю, сказав він, хочемо побачити плід вашої праці.

Конференція складалася з чотирьох частин, у двох з яких брав участь Глава УГКЦ.

***

У п’ятницю, 5 березня, відбулося відкриття двох виставок: «Нічого таємного, що б не стало явним» в Національному музеї історії України в Другій світовій війні та тематичної виставки на Контрактовій площі в Києві на Подолі.

В музеї, за словами Глави УГКЦ, маємо можливість побачити мовчазних свідків, які засвідчують справжню історію тоталітаризму в Україні, який зневажав гідність кожного, хто попадався йому під руку. Ця подія, яку патріарх Йосиф влучно назвав «невдалою імпрезою», спричинила масу жертв.

***

Переставився до вічності багатолітній патріарший протодиякон Михайло Продиус

Диякон Михайло помер на 64-му році життя.

Це був диякон, який гідно виконував своє служіння поруч із багатьма ієрархами УГКЦ, а зокрема, він служив дияконом з патріархами Мирославом Іваном кардиналом Любачівським, Любомиром кардиналом Гузаром та Блаженнішим Святославом.

Останні роки свого життя покійний диякон служив у Київській архиєпархії УГКЦ. Дияконував у Патріаршому соборі Воскресіння Христового УГКЦ у Києві та разом із єпископами відвідував багато парафій Київщини, Вінниччини, Житомирщини, Чернігівщини та Черкащини.

В суботу, 6 березня, в Патріаршому соборі Воскресіння Христового в Києві Блаженніший Святослав у співслужінні владики Богдана Дзюраха і грона священників та дияконів відслужив Заупокійну Божественну Літургію з Чином похорону.

Поховають новопереставленого диякона Михайла в рідному селі Бринці Церковні, що на Львівщині.

Розклад похоронних богослужінь тут.

Департамент інформації УГКЦ

ПУБЛІКАЦІЇ

Проповідь Блаженнішого Святослава на інтронізації екзарха Німеччини та країн Скандинавії владики Богдана Дзюраха19 квітня

Бути християнином, приймати хрещення Христове означає бути готовим послужити. Причащатися Його Тіла і Крові означає мати силу здійснити це...

МЕДІА
Prev Next