АКТУАЛЬНО

У Бурштині, у монастирі сестер Чернечої родини Воплоченого Слова, відбулася Школа іконопису від Тараса Марківа

Четвер, 22 жовтня 2020, 09:26
Сучасний український іконописець з Чернігова Тарас Марків упродовж десяти днів проводив лекції та практичні заняття з іконопису в Бурштинському монастирі сестер Господа і Діви з Матара Чернечої родини Воплоченого Слова.

На щоденних заняттях були монахині, дві їмості та двоє місцевих дівчат, які із захопленням слухали глибокі пояснення майстра про мистецтво створення ікон. У вихідні Тарас Марків провів кілька ознайомчих занять з дітьми різного віку, які щотижня відвідують Катехитичну школу святого Йосифа, що діє при Бурштинському монастирі.

«Дуже вражає, як він говорить про ікону, – говорить м. Марія Сліз, настоятелька контемлятивного монастиря Святої Софії Премудрості Божої, – зокрема про  ікону східної традиції, де все продумано до найменших деталей, до найменшої лінії, немає нічого зайвого, все має своє місце. Тарас Марків пояснював нам, що «у східній іконі все, що зображується, рухається до нас і приходить до нас у наш час і простір, і таким чином створюється взаємодія з глядачем. Завдання будь-якого іконописця – вміти створити цю взаємодію».

Разом із майстром учасники Школи іконопису вчилися «читати ікони», а також пробували самі малювати.

«Для мене було справжнім відкриттям, як в іконописі створюється взаємодія за допомогою світла. У натуралістичному зображенні спочатку закладається світлий колір, потім за допомогою темного створюється об’єм, відповідно створюється рух від нас в глибину. У східній іконі закладається спершу темний теплий, а потім перше, друге, третє світло. Від нас не віддаляється нічого, за допомогою цього світла фігура рухається до нас. Щоб створився цей рух, усі ці світла іконописець має правильно розмістити на площині», – поділилася враженнями с. Марія Софія.

Тарас Марків відкрив сестрам чимало таких таємниць іконопису, звертаючи їхню увагу, що ікона повинна виражати думку, що Церква – це єдність у Христі.

«Для нас, християн, Христос і святі справді існують, вони живі, вони не забуті, вони не просто жили колись, вони є і тепер», – наголошував Тарас Марків.

Проводячи заняття в Бурштинському монастирі, майстер із Чернігова поділився своїм болем з приводу сучасного стану українського іконопису. 

«Знаємо, що ікона пишеться, значить вона читається і має конкретний зміст. Цей зміст має відповідати змісту Святого Письма. Ікона читається зліва направо, відповідно іконописець, будуючи композицію, розміщуючи фігури на площині, повинен це враховувати. Якщо рисунок зроблено неправильно, фігури розміщено неправильно, відповідно змінюється зміст. А ікона є канонічною, коли вона відповідає змісту Святого Письма. Доводилося бачити ікони, які технічно виконані гарно, а зміст не той. Думаю, жоден священник не хотів би, щоби в нього в парафії читалося Святе Письмо з перекрученим змістом», – каже іконописець.

Додамо, що на території монастиря сестер у Бурштині зараз триває спорудження храму Святої Софії Премудрості Божої. Сестри шукають меценатів, щоб до зими накрити святиню. Звісно, в подальшому постане потреба внутрішньої оздоби та розпису церкви, тому вони шукають фахівців і дуже раді, що Бог познайомив їх з іконописцем, від якого почерпнули багато цікавого та корисного.

Західне бюро «Живого ТБ» за матеріалами http://ugcc.if.ua

ПУБЛІКАЦІЇ

Проповідь Блаженнішого Святослава в неділю про блудного сина01 березня

Нехай Великий піст буде для кожного з нас часом покаяння і навернення, плодом якого стане радість зустрічі, обіймів Бога Отця. Сьогодні на...

МЕДІА
Prev Next