АКТУАЛЬНО

У Львові проведуть наукову конференцію про о. Йосафата Жана (ЧСВВ)

Понеділок, 11 листопада 2019, 13:20
29-30 листопада у Львові відбудеться Міжнародна наукова конференція «Моє служіння Україні», присвячена о. Йосафату Жану, ЧСВВ (1885-1972 рр.), франко-канадському священнику УГКЦ, місіонерові, церковному і громадсько-політичному діячу.

Організаторами конференції є історичний факультет Львівського національного університету імені Івана Франка, Музей отців василіан в Мондері та Василіанський інститут філософсько-богословських студій імені митрополита Йосифа Велямина Рутського.

 

ПРОГРАМА

29 листопада 2019 р.

Львівський національний університет імені Івана Франка

м. Львів, вул. Університетська, 1 (Актова зала)

Початок о 10:00

 • о. Єронім Грім, ЧСВВ (Василіанський інститут філософсько-богословських студій, Брюховичі) – «Життя і діяльність о. Йосафата Жана, ЧСВВ».
 • Карен Леміскі (Музей отців василіан у Мондері, Канада) – «о. Йосафат Жан, ЧСВВ: безмежна відданість».
 • Петро Шкраб’юк (Інститут українознавства імені І. Крип’якевича НАН України, Львів) – «Від Крехова до Бучача (1913-1919) – державницькі інспірації отця Жана».
 • Ліліяна Гентош (Львівський національний університет ім. Івана Франка, Львів) – «Дипломатична діяльність о. Жана в роки змагань за українську державність, 1918-1921».
 • о. Атанасій МакВей (Торонтський університет, Канада) – «Ви зовсім не змінились»: відносини між о. Йосафатом Жаном та нунцієм Акілле Ратті – папою Пієм ХІ».

Презентація книг о. Атанасія МакВея:

 • «The Holy See and the Holodomor: Documents from the Vatican Secret Archives on the Great Famine of 1932-1933 in Soviet Ukraine» (Toronto, 2011).
 • «God’s Martyr, History’s Witness: Blessed Nykyta Budka, the First Ukrainian Catholic Bishop of Canada» (Edmonton, 2014).

 

30 листопада 2019 р.

Львівський національний університет імені Івана Франка

м. Львів, вул. Університетська, 1 (Дзеркальна зала)

Початок о 10:00

 • Олег Павлишин (Львівський національний університет ім. Івана Франка, Львів) – «Історичний контекст душпастирської та дипломатичної діяльності отця Жана».
 • о. Юстин Бойко, Студит (Львів) – «Студитський період отця Жана (1923-1931)».
 • о. Атанасій МакВей (Торонтський університет, Канада) – «Метрополія всього світу»: отець Жан як декан УГКЦ у Великій Британії».
 • Карен Леміскі (Музей отців василіан у Мондері, Канада) – «Незвичайна колекція Музею отців василіан».
 • о. Гавриїл Габер, ЧСВВ (Вінніпег, Канада) – «Україна в країні кленового листка: служіння о. Йосафата Жана в Канаді (1931-1972)».

 

Джерело: osbm.in.ua

 

Довідка

Ієромонах Йосафат Жан (при народженні – Франсуа-Жозеф-Вікторіен; фр. François-Joseph-Victorien), народився 19 березня 1885 р. у містечку Сан-Фаб’єн (провінція Квебек, Канада) – франко-канадський священник Української Греко-Католицької Церкви, василіанин, місіонер, церковний і громадсько-політичний діяч.

Дорога служіння о. Йосафата розпочалася у Монреалі 14 серпня 1910 р., де був рукопокладений на римо-католицького священника. Далі – Галичина, де перейшов на візантійсько-український обряд. Відтак вступив до Василіанського чину у Крехівському монастирі і проживав монаше життя у Лаврівському, Крехівському, Жовківському та Бучацькому монастирях.

У 1919-1920 рр. працював перекладачем і секретарем для урядів Західно-Української Народної Республіки (ЗУНР) та Української Народної Республіки (УНР) в Галичині, Кам’янці-Подільському та Варшаві. У 1919 р. став також капеланом Української Галицької Армії та головним секретарем філії Українського Червоного Хреста у Варшаві. У часі своєї праці відстоював інтереси України у розмовах з британськими і канадськими політиками, дипломатами й церковними діячами.

У серпні 1923 р. на прохання митрополита Андрея Шептицького виїхав у Боснію для відновлення українського монастиря студитів в Камениці. Боже провидіння запровадило о. Йосафата через Хорватію до Канади, де заснував українське поселення під назвою «Шептицьке» (нині – с. Лак-Кастаньє) для емігрантів з Галичини.

У січні 1946 р. на доручення єпископів УГКЦ і Василіанського чину в Канаді виїхав до Європи, щоб зайнятися справою післявоєнних українських переміщених осіб. Душпастирював у Лондоні, де став першим заступником голови Комісії допомоги українському студентству у Великій Британії (КоДУС), створеної в 1948 р. Повернувшись до Канади, служив священником-помічником в Едмонтоні, Мондері (1950-58 рр.) та Ванкувері (1958-61 рр.). Почесний доктор Українського вільного університеті в Мюнхені (з 1957 р.).

Останні роки провів у василіанському монастирі у Ґримзбі. Наприкінці 1963 р. в його імені була заснована Фундація імені отця Йосафата Жана для надання стипендій студентській молоді українського походження в Монреалі. Написав спомини «Моє служіння Україні».

Упокоївся в Бозі 8 червня 1972 р. у м. Ґримзбі (провінція Онтаріо, Канада). Похований на українському католицькому цвинтарі Святого Петра і Павла у містечку Мондер (провінція Альберта).

ПУБЛІКАЦІЇ

Рівні християнської молитви: молитва розуму та молитва серця15 серпня

У 14-му випуску відеопроєкту «Блаженніший Святослав: #доступно_про_важливе» Глава УГКЦ розважав над другим рівнем християнської...

МЕДІА
Prev Next