АКТУАЛЬНО

У Міністерстві культури Литви представили концепцію вітражів василіанського храму Пресвятої Трійці у Вільнюсі

Середа, 19 червня 2019, 10:55
13 червня 2019 року у Вільнюсі відбулося розширене засідання Реставраційної ради при Міністерстві культури Литовської Республіки. Його метою було обговорення концепції тематики вітражів та їхньої локалізації в сакральному просторі інтер’єру василіанського храму Пресвятої Трійці у Вільнюсі.

Крім представників Міністерства культури і членів Реставраційної ради, у засіданні взяли участь архітектор Аудронє Шаулєнє, проректор з наукової роботи УКУ, професор Ігор Скочиляс, голова правління Всеукраїнської творчої спілки вітражистів України Ірина Макусева з Києва і настоятель монастиря та храму Пресвятої Трійці УГКЦ у Вільнюсі о. Вінкентій Пелих, ЧСВВ.

Спираючись на результати міжнародного дослідницького проєкту «Православні та унійні спільноти у Великому князівстві Литовському: історія, культура, пам’ять», що впродовж 2015-2019 рр. спільно реалізовували Вільнюський та Український католицький університети в рамках програми «Київське християнство», професор Ігор Скочиляс представив концептуальні засади тематики і розміщення чотирнадцяти вітражів у монастирському храмі. Як декоративний елемент оздоблення вікон сюжетними композиціями зі скла, вітражі покликані художніми засобами візуалізувати сакральний простір церкви Пресвятої Трійці як християнської святині, де звершується Євхаристія та відбувається зустріч людини з Богом. Так само вітражі представляють ідентичність храму як особливого місця, де поєднуються східна візантійська і західна католицька традиції та взаємовпливи литовської й української культур. Під час загального обговорення концепції вітражів представник УКУ вказав на унікальну спадщину Свято-Троїцького комплексу як важливого місця історичної й культурної пам’яті українського і литовського народів, наголосивши  на інтегральному зв’язку храму з Василіанським чином, містом Вільнюсом, Великим Князівством Литовським і незалежною Литвою, давньою Київською митрополією та сучасною Україною і Греко-Католицькою Церквою.

Пані Ірина Макусева презентувала основи концепції оздоблення храму Пресвятої Трійці у Вільнюсі художніми вітражами. Основою оформлення вікон вітражними композиціями є поєднання геометричних і  рослинних  орнаментів, характерних для монументального оздоблення споруд, зокрема і сакральних XVI−XVII століть. Перехід від домінування геометричних орнаментів до рослинних відбувався поступово, разом із змінами в традиціях і тогочасній культурі. Виявлені фрагменти розписів засвідчують, що внутрішні стіни храму Пресвятої Трійці в минулому були прикрашені вражаючими геометричними і рослинними орнаментами.

Кольорова гама орнаментів розрахована на  об’ємний простір храму, тому всі центральні частини вітражів заповнюються не кольором, а орнаментальним зображенням стилізованих риб, октаграм, хрестів, колосків. Рослинні  орнаменти створені з композицій, що мають зображення винограду, калини, трилисників та чотирилисників.

За підсумками засідання Реставраційна рада при Міністерстві культури Литви схвалила концепцію тематики вітражів у сакральному просторі Вільнюського василіанського храму, де зокрема будуть представлені ікони св. Василія Великого, Пресвятої Трійці, перших литовських мучеників за Христову віру свв. Йоана, Антонія і Євстафія, св. Казимира – покровителя Литви, новомучеників України, портретні зображення св. Йосафата Кунцевича, митрополита Йосифа Велямина Рутського, фундатора храму князя Костянтина Острозького, монаха-чудотворця Йосафата Бражича та Ігнатія Дубовича – вільнюського бургомістра, одного з ктиторів монастиря і храму, два сини якого в першій половині XVII ст. стали василіанськими архимандритами. Передбачається, що до кінця 2019 року в церкві Пресвятої Трійці у столиці Литви будуть встановлені перші три вітражі.

Західне бюро «Живого ТБ» за матеріалами https://ucu.edu.ua


ПУБЛІКАЦІЇ

«Наш народ не склав тест на людяність. Це найбільший біль», — священник, який перехворів коронавірусом27 травня

Кількість інфікованих коронавірусом в Україні перетнула позначку у 20 тисяч — населення невеликого міста, на кшталт Генічеська чи...

МЕДІА
Prev Next