АКТУАЛЬНО

Відроджений «БАРБАРЕУМ»: відкритий простір у середмісті Відня

Вівторок, 21 вересня 2021, 12:20
18 вересня у Відні відбулася знакова подія - урочисте відкриття «Barbareum Open Space» / «Барбареум - відкритий простір».

18 вересня 2021 року стане тією датою, від якої починається поступове відновлення існування «Барбареуму», українського простору зустрічей та спілкування поряд із церквою Святої Варвари у Відні. Звичайно, що в наші дні він існуватиме дещо в іншій формі, ніж понад 200 років тому. Засновники назвали новий заклад-організацію: «Barbareum  Open Space / Барбареум - відкритий простір».

Церемонія відкриття відбувалася у церкві св. Варвари та зібрала представників численних українських організацій Австрії та гостей з України, греко-католицької та православної громади, дипломатів посольства та організаторів «Барбареуму». Модерував зустріч Іван Гривнак.

На початку заходу до присутніх звернувся парох центральної парафії св. Варвари о. Тарас Шаґала: «З одного боку, це давній «Barbareum» – церковна установа, він навіть фізично знаходиться там, де 1774 року був перший Barbareum – перша семінарія, перший навчальний заклад, в якому вчилися українці (чи русини, як їх тоді називали).

З іншого боку, це «Відкритий простір» – місце зустрічі та обміну досвідом, місце знайомства та розвитку, місце культури та навчання для всіх, хто любить Україну та Австрію, хто в Австрії «чужого навчається, але і свого не цурається». Усіх таких людей тут радісно вітатимуть і підтримуватимуть.

Ми готові надавати цей простір для проєктів, ініціатив та заходів, які, з одного боку, допоможуть українцям зберегти свою самобутність, а з іншого боку, дозволять їм інтегруватися у австрійське суспільство, стати його важливою та впливовою частиною».

Генеральний вікарій Ординаріату для Східних Католицьких церков у Відні, о. Юрій Коласа доповнив сказане:

«Місце зустрічі – відкритий простір, це місце, яке уможливлює спілкування і я думаю, що це є найважливішим у його майбутній візії. Місце зустрічі і спілкування різних конфесій, місце зустрічі і спілкування різних культур, місце зустрічі і спілкування різних народів, я би навіть йшов далі і говорив про місце зустрічі і спілкування різних релігій. В цьому храмі Митрополит Андрей Шептицький багато роздумував про візію щодо розбудови своєї Церкви, в цьому храмі формувалися провідні особистості нашого народу. Зустріч і спілкування у відкритому просторі можуть зробити дуже багато для того, щоб люди могли пізнати одне одного, зрозуміти одне одного і через це відкрити своє серце одне одному».

Уляна Задворняк, перший секретар Посольства України в республіці Австрії, звернулася до присутніх з наступними словами: «Кожній людині потрібен простір. Простір для реалізації її ідей, мрій, дій та думок. «Барбареум» є таким простором, який забезпечить потребу в комунікації, в отриманні нової інформації і в розвитку себе, як особистості. Але перш за все цей простір об'єднує людей, об'єднує однодумців, об'єднує українців та друзів України. «Барбареум» може без сумніву розраховувати на підтримку Посольства України в респібліці Австрії. Ми відкриті для всіх ідей, думок та пропозицій. Співпраця – це обов'язкова запорука успіху».

Архітектор та дизайнер Ігор Допілко представив присутнім фази реалізації проєкту «Відкритий простір Барбареум». Загалом на близько 150 м2 поруч із церквою має постати багатофункціональний простір спілкування, який складатиметься з трьох частин: кафе, каплиці та бібліотеки. Сьогодні було реалізовано першу частину будівництва. До кінця року організатори сподіваються закінчити весь проєкт.

Світлана Косаченко, координатор проєкту «Відкритий простір Барбареум», ознайомила гостей заходу із планами зустрічей та спілкування на найближчий час. Між іншим тут передбачено зустрічі для студентів та молоді, катехитична школа, ігрові вечори та вечори знайомств, мистецькі виставки та літературні читання.

Після цієї організаційної частини на гостей чекав святковий оркестр. На ньому виступила солістка Віденської опери, почесний президент Галицького Музичного Товариства пані Зоряна Кушплер, чарівна бандуристка, яка супроводжує гру на бандурі чудовим вокалом, пані Олена Нечай-Носаль, віолончеліст-соліст Михайло Бабич та ансамбль пісні «Галичанка».

Закінчився захід освяченням «Барбареуму» та дружньою гостиною у нововідкритому просторі.

Регулярні зустрічі передбачені починаючи від 1 жовтня. Просимо приєднуватися до спільноти та комунікувати з нами в мережі інтернет на сторінці Facebook: Open-Space Barbareum

Історична довідка

1772 р. Галичину було приєднано до Габсбурзької імперії. Щойно два роки по приєднанню (1774 р.) імператриця Марія-Терезія відкриває в самому центрі Відня при церкві святої Варвари семінарію для греко-католиків. Від початку більшість із них походила саме з Галичини. Ця семінарія стала першим навчальним закладом у Західній Європі, в якому наголос ставився на вищій освіті саме для студентів-русинів. Цей легендарний навчальний заклад назвали «Барбареум».

Вже у першій фазі свого існування 1775-1784 рр. «Барбареум» встиг себе зарекомендувати як кузня української інтеліґенції. Випускники Барбареуму поверталися до України (Галиччини та Буковини), де переймали керівні ролі в різних галузях суспільного життя.

Серед українських студентів Відня 19-20 сторіч левова частка – випускники «Барбареума»: загалом 464 студенти. Пізніше вони поїдуть до України і стануть міцним фундаментом у формуванні національної культури і державності. А в історію вони ввійдуть як покоління «будителів».

Серед випускників варто назвати наступні імена:

  • винахідник х-променів, публіцист, перекладач Біблії українською мовою та громадський діяч Іван Пулюй;
  • посол Галицького сейму, президент сенату найвищого касаційного трибуналу Австро-Угорщини Микола Герасимович;
  • один із перших представників українського національного відродження в Галичині д-р Михайло Гарасевич (найосвіченіший галицький українець того часу);
  • борець проти полонізації Львівського університету д-р Іван Бартошевський;
  • борець за автономію Закарпаття в Угорському королівстві Симеон Сабов;
  • перший митрополит Галицький Антоній Ангелович;
  • єпископ Львівський Микола Скородинський;
  • єпископ Закарпаття Григо́рій Тарко́вич.

Пресслужба парафії Святої Варвари

 

ОСТАННІ НОВИНИ
ПУБЛІКАЦІЇ

«В Україні відбувається злочин проти людства», – Глава УГКЦ в ексклюзивному інтерв’ю для італійського видання «Il Foglio»27 липня

«Хтось каже, що в Україні має місце конфлікт, західні ЗМІ говорять про російсько-український конфлікт. Ні, в Україні немає жодного...

МЕДІА
Prev Next