АКТУАЛЬНО

У Заздрості відзначили 20-ліття Музейно-меморіального комплексу імені патріарха Йосифа Сліпого

Понеділок, 17 вересня 2018, 10:17
У суботу, 15 вересня, у Заздрості пройшли урочистості на відзначення 20-ліття Музейно-меморіального комплексу (ММК) «Рідна хата» імені патріарха Йосифа Сліпого. Панахиду за упокій світлої пам'яті патріарха та фундаторів ММК відслужив владика Теодор (Мартинюк), Єпископ-помічник Тернопільсько-Зборівської архиєпархії, у співслужінні з духовенством.

Відтак відбувся круглий стіл «Музейно-меморіальний комплекс «Рідна хата»: Патріарх-історія-сьогодення», модератором якого була Оксана Кобулей, член дирекції Релігійного товариства українців-католиків «Свята Софія» США. Вона зачитала привіт до учасників святкувань від Глави Української Греко-Католицької Церкви Блаженнішого Святослава (Шевчука). Архиєрей, зокрема, зазначив: «Двадцять років тому, 13 вересня 1998 року, у його родинному обійсті було відкрито Музейно-меморіальний комплекс, який став своєрідним символом повернення Блаженнішого до рідного дому після довгих років ув’язнення та вигнання. Сьогодні важко уявити собі карту Української Греко-Католицької Церкви без цього осередку, адже діяльність Релігійного товариства українців-католиків «Свята Софія» США тісно пов’язана саме із Музейно-меморіальним комплексом». Глава Церкви побажав, аби «наступні десятиліття праці Музейно-меморіального комплексу були плідними та багатими на успіх. Бажаю працівникам та гостям сьогоднішіх урочистостей завжди мати перед очима життєвий подвиг ісповідника віри патріарха Йосифа Сліпого як взір безмежної любові до Всевишнього та свого народу!»

У своєму слові до присутніх владика Теодор підкреслив родинну атмосферу, яка панує в Музейному комплексі: «Ми всі почуваємося в Заздрості немовби вдома. Нехай цей дух батьківської опіки патріарха Йосифа завжди витає тут, адже це місце має всі завдатки для того, щоби бути справді знаковим».

Голова Теребовлянської районної державної адміністрації зазначив, що «до цього місця тягнеться багато молоді, яка бере за приклад особу патріарха Йосифа». Очільник району, до складу якого входить село Заздрість, передав у дар Музею комплект книг та дисків про Теребовлянщину.

Член Спілки філателістів України Андрій Пилюх презентував ювілейний конверт і поштовий штемпель, виготовлені з нагоди 20-ліття Музейно-меморіального комплексу. Церемонію погашення провели: Владика Теодор, Юрій Ништа, Ірина Іванкович та Андрій Пилюх.

У рамках круглого столу з доповідями виступили о. Марко Ярослав Семеген, президент Релігійного товариства українців-католиків «Свята Софія» (ТСС) в Римі, та Ірина Іванкович, голова ТСС в США. Отець Семеген висвітлив тему «Товариство «Свята Софія» США - кустодій Музейно-меморіального комплексу». Він, зокрема, висвітлив головні аспекти діяльності патріарха Йосифа Сліпого після повернення у вільний світ, зупинившись на передумовах та історії товариства «Свята Софія» в Римі та США. За його словами, «зі створенням Товариств, як матірного, так і дочірніх, консолідувалася українська присутність у світі, докладалося зусиль до формування священиків та демонструвалося, що наша Церква є вільною. Товариства виступали організаторами культурних, наукових, публіцистичних заходів, видавали книги, проводили конференції, організовували школи». Очільник Товариства в Римі побажав дирекції ТСС А, «щоб ваша віра була непохитна, щоб ваша любов не згоряла, щоб ваша надія просвітлювала шлях у майбутнє».

У своїй доповіді «20 років діяльності Музейно-меморіального комплексу: від витоків до сучасности» І. Іванкович зупинилася на головних подіях та  особах у житті ММК. Вона, зокрема, підкреслила великий внесок д-р Романи Навроцької у виконанні волі патріарха Йосифа: «Ще в 1974 році Блаженніший виразно сказав: «Як прийде час, відкупіть мою родинну хату в Заздрості, – а потім побачите, що зробите». Після відповіді-згоди витягнув нагрудну панагію і просив присягнути. Це нас зобов’язує, це – заповіт», – писала у 1995 році д-р Романа Навроцька, яка, очоливши після смерті патріарха Йосифа Сліпого Релігійне товариство українців-католиків «Свята Софія» у США, доклала всіх зусиль, аби виконати останню волю Ісповідника віри. Відтак зродилась ідея створити там Музейно-меморіальний комплекс, а втіленням її в життя зайнялася особисто саме д-р Романа Навроцька». Присутні мали нагоду переглянути відеосюжет із 1996 року, в якому д-р Навроцька ділиться споминами та спостереженнями про особу патріарха Йосифа Сліпого.

Свої спогади про Блаженнішого Йосифа розповіла Ірина Борко, яка особисто зустрічалася з патріархом під час ув’язнення у Маклаково.

Того ж дня в Музейному комплексі було відкрито виставку «Патріарх Йосиф Сліпий на перших шпальтах газет», яку представив головний редактор «Історичної правди» Вахтанг Кіпіані. До цієї колекції входять понад три тисячі діаспорних видань. За його словами, виставка є «спробою показати, як світ бачив патріарха, як світ дізнавався про УГКЦ».

У пообідній час відбулася мистецька програма «І моя Заздрість – рідне джерело...» у виконанні Заслуженої академічної капели України «Трембіта». Автор проекту – Михайло Перун, директор фундації «АНДРЕЙ».

Нагадаємо, що Музейно-меморіальний комплекс імені патріарха Йосифа Сліпого в Заздрості знаходиться під кураторією Релігійного товариства українців-католиків «Свята Софія» США та його Представництва в Україні. Завдяки підтримці Товариства «Свята Софія» США в музейному комплексі ведеться широка просвітницька діяльність: благодійні літні школи англійської мови, Школа англомовних християнських аніматорів, реколекційно-методичні семінарі для вчителів англійської мови, екскурсії для відвідувачів, вишколи та реколекції для чернечих спільнот і молодіжних організацій: «Обнова», Пласт, СУМ, «Іскра Любові» та ін., надаються приміщення для проведення реабілітації залежних від алкоголю, літніх таборів для переміщених осіб тощо. Традиційно, 17 лютого – у день народження патріарха Йосифа, та 7 вересня – у роковини його відходу у вічність – у Заздрості відбуваються заходи на вшанування пам’яті про Ісповідника віри: заупокійні богослужіння, симпозіуми, Дні патріарха, круглі столи, науково-практичні та міжнародні конференції, відкриті лекції, конкурси декламації тощо.

Прес-служба Товариства «Свята Софія» США


ПУБЛІКАЦІЇ

«COVчег – благодійна програма, щоб допомогти людям уберегтися від зараження і підтримати тих, хто цього потребує», - о. Андрій Логін07 квітня

У Львові, на базі Шпиталю Андрея Шептицького, в останні дні березня стартував благодійний проєкт Львівської архиєпархії УГКЦ – COVчег. Цей...

МЕДІА
Prev Next