АКТУАЛЬНО

В місті Базіліонай (Литва) відзначили 270-ту річницю храму Cвятого Василія Великого

Вівторок, 24 вересня 2019, 09:42
20 вересня 2019 року в м. Базіліонай, що в Жямайтії (Литва), відбулося урочисте відзначення 270-ї річниці храму Святого Василія Великого, що був збудований тут стараннями меценатів і молитвами отців василіан, які прибули сюди і трудитися у ті давні часи.

Як відомо, вони започаткували у тодішньому поселенні Падубісай монастир, храм і школу. Литовці, дякуючи за працю монахів василіан на душпастирській та освітній ниві, яка тривала вісімдесят шість років, і вшановуючи монахів, почали називати це поселення їхнім іменем – Базіліонай (з лит. – василіани).

Урочистості розпочалися зі Служби Божої, яку очолив єпископ Шяуляйський Еуґеніюс Бартуліс. З ним співслужили два священники з Литви – Томас Уксас, парох, та Андрюс Шукіс із сусідньої парафії, а також українські священники василіани: о. Єронім Грім – віцеректор Василіанського інституту філософсько-богословських студій імені Йосифа Велямина Рутського, о. Тарас Іванина – настоятель Боронявського монастиря провінції Святого Миколая, о. Анастасій Панькевич – помічник пароха Вільнюської парафії Пресвятої Трійці, і о. Павло Яхимець – помічник пароха парафії Христа Царя з Івано-Франківська, який більше ніж двадцять п’ять років віддав душпастирському служінню у Литві. Після вділення благословення єпископ Еуґеніюс Бартуліс подякував о. Павлу Яхимцю за його довголітню працю в щирій опіці вірян у Литві.

Короткий огляд історії храму, його виникнення, значення для життя містечка представила історик, головний організатор майже двадцятирічного циклу досліджень діяльності Чину святого Василія Великого у Литві Алдона Васіляускєнє.

З вітальним словом і подякою о. Павлу Яхимцю, д-ру Алдоні Васіляускєнє, директорові Базіліонайської школи Рімантасу Ґорісу (як організаторам численних конференцій), а також священнику Томасу Уксасу звернулися мер Шяуляйського району Антанас Безарас і віцеспікер Сейму Литовської Республіки Ріма Башкєнє.

Другою частиною урочистостей була конференція, на якій з промовами виступили д-р Алдона Васіляускєнє («Двісті сімдесята річниця храму Святого Василія Великого»), о. Павло Яхимець («Шлях нашого служіння»), священник Андрюс Шукіс («Актуальна цінність музею у м. Скапішкіс та заохочення україністики у регіоні Аукштайтії») і о. Єронім Грім («Напрями духовного виховання у Василіанському інституті філософсько-богословських студій імені митр. Йосифа Велямина Рутського в Брюховичах»). З вітальним словом до присутніх звернувся о. Тарас Іванина.

Було зачитано окреме вітальне слово о. Йосафата Хаймика, ігумена Василіанського монастиря Христа Царя в Івано-Франківську.

У Службі Божій і в конференції також брали участь колишній ректор Шяуляйського університету – Донатас Юрґайтіс, професор мистецтвознавства цього ж університету – Вітяніс Рімкус, професор літуаністики – Ірена Раманецкєнє, староста сільської громади – Вітаутас Раджвіла, вчительський колектив, школярі Базіліонайської школи, мешканці містечка Базілійонай та гості.

Попри здобуті напрацювання, учасники заходу висловили сподівання, що такі дослідження мають перспективу як вагомий внесок у збагачення знань про історію своїх держав і Церков, а також у розвиток братських стосунків Литви та України.

Західне бюро «Живого ТБ» за матеріалами https://osbm.in.ua


ПУБЛІКАЦІЇ

Проповідь Блаженнішого Святослава у 24-ту неділю по Зісланні Святого Духа23 листопада

Доступ до зцілення, доступ до священнослужителя, доступ до Святих Таїнств у Церкві є якраз тим моментом, коли Христос торкається, тому має...

МЕДІА
Prev Next