АКТУАЛЬНО

В УКУ розпочалася міжнародна конференція про міжконфесійні взаємини в Україні

Четвер, 03 жовтня 2013, 20:06
3 жовтня в УКУ розпочалася міжнародна конференція «Релігійний плюралізм як політичний чинник в Україні». Понад 20 науковців з України, Німеччини та США будуть обговорювати міжрелігійні взаємини на території України крізь призму часу, політичної ситуації та викликів, які постають перед нашою країною у зв’язку з цим. Конференція триватиме до 5 жовтня.

Програма конференції

Виступаючи з вітанням, ректор УКУ о. д-р Богдан Прах зазначив, що такі заходи дають змогу не лише обговорити сьогоднішній стан справ, а й, використовуючи досвід інших країн, знайти виходи з можливих критичних ситуацій. Окрім того, це добра перспектива для встановлення міжконфесійного діалогу.

На думку проректора з наукової роботи УКУ Олега Турія, релігійна ситуація в Україні є унікальною для світу. На відміну від сусідніх країн, в Україні немає тотального домінування однієї з конфесій, і на нашій території неможливо застосувати принцип «cuius regio, eius religio» («кого країна, того і віра»), тому релігії і конфесії на тут співіснують протягом історії. Саме така ситуація є достатньо перспективною для дослідження. А зацікавлення цією тематикою в Німеччині є логічним продовженням співпраці УКУ з Інститутом дослідження Східної та Південно-Східної Європи (IOS) (Регенсбург, Німеччина) щодо вивчення міжконфесійних взаємозв’язків в Україні. Це також дає можливість німецьким науковцям сформувати свій погляд на цю ситуацію.

Окреслюючи можливість виникнення міжконфесійних конфліктів в сучасній Україні, Олег Турій розповів про історію формування і відновлення Церков та релігійних організацій протягом 1991-2013 рр.: «Міжконфесійних конфліктів як таких не було. Були конфлікти радше всередині самих конфесій. Їхнім джерелом є невирішена проблема самоідентифікації релігійних спільнот», – вважає історик. Релігійна свобода, яка постала після здобуття Україною незалежності, на його думку, лише виявила ці проблеми.

Доповідаючи щодо релігійних спільнот та державних інституцій України у справах релігії, Катрін Бек (Мюнхен/Регенсбург) зазначила, що Церкви та релігійні організації впливають на формування цінностей в Україні, відповідно й на державну діяльність. Тому історики, які досліджують це питання, повинні також вивчати історію, культуру та політику взаємовідносин Церкви. Адже, незважаючи на велику кількість конфесій на території України, вони і надалі мають вагомий вплив на розвиток політичної ситуації в країні.

Катрін Бек також висловила думку, що Всеукраїнська рада Церков та релігійний організацій, яка була створена в грудні 1996 року з метою започаткування діалогу між Церквами та релігійними організаціями, зараз є активним консультативно-дорадчим органом, який об’єднує зусилля Церков та релігійних організацій у співпраці з державою.

Кожна з доповідей супроводжувалася питаннями та дискусіями з науковцями та експертами.

На триденній конференцій експерти планують розглянути питання взаємодії Церкви з державою та суспільством, впливу релігійного виміру на історичну пам’ять, існування Церков в умовах тоталітарних режимів, а також детальніше розглянути релігійні меншини та їх культуру на території України.

Прес-служба УКУ

ТЕГИ: УГКЦ, УКУ
ПУБЛІКАЦІЇ

«COVчег – благодійна програма, щоб допомогти людям уберегтися від зараження і підтримати тих, хто цього потребує», - о. Андрій Логін07 квітня

У Львові, на базі Шпиталю Андрея Шептицького, в останні дні березня стартував благодійний проєкт Львівської архиєпархії УГКЦ – COVчег. Цей...

МЕДІА
Prev Next