АКТУАЛЬНО

Глава УГКЦ очолив Патріаршу прощу до Грушева з нагоди тридцятої річниці об’явлення Пресвятої Богородиці

Неділя, 14 травня 2017, 23:10
У цю пасхальну неділю Боже Слово нас привело до криниці. У Євангелії від Івана ми бачимо Ісуса Христа, який опівдні, коли сонце стоїть в зеніті і так хочеться пити, приходить до криниці. Ця криниця стає «театром дій»: одні приходять до неї і відходять, а потім приходять інші. Але Ісус Христос нікуди не йде…Він сидить біля криниці.
Зображення 1 / 10 Використовуйте клавіші для перегляду

Такими словами Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав розпочав проповідь під час Архиєрейської Божественної Літургії під час Патріаршої прощі до Грушева, що на Львівщині, з нагоди тридцятої річниці об’явлення тут Пресвятої Богородиці. Участь у паломництві взяли також Архиєпископ Клаудіо  Гуджеротті, Апостольський нунцій в Україні та єпископи УГКЦ.

«Ця криниця дуже чітко позначена Іваном, − вів далі проповідник. − Він каже, що вона є криницею, яку збудував патріарх Яків для свого народу. Криниця означала життя, бо в тому засушливому кліматі без криниці все вмирало. Тому криниця була осердям життя, зустрічей між людьми, а також зустрічі між людиною і Богом». Навіть більше, для старозавітного Божого люду криниця означала і була знаком, символом, пам’яткою спілкування з Богом. На думку Глави Церкви, Яків, мабуть, збудував її тому, що у своєму спілкуванні з живим Богом він торкнувся Його, як джерела власного життя. Як пам'ять цієї зустрічі з Богом, він збудував цю криницю, яка передавалася в спадок з покоління в покоління.

У книгах Старого Завіту, зокрема в книзі Чисел, читаємо, що криниця є символом Божого Закону, а вода, яку можемо почерпнути із Божих Заповідей, є мудрістю Божою: «У сьогоднішньому Євангелії ми бачимо біля цієї криниці Христа – Сина Божого. Він є справжньою криницею як живий воплочений Бог. Та криниця сама прийшла до людини, яка є спраглою життя вічного. Вода, яку в собі несе криниця − Син Божий, воплочена Божа премудрість, є Дух Святий, бо Він є подателем життя і є лицем землі».

Тож Христос є справжньою криницею, яка сьогодні відкривається людству. До цієї криниці приходить жінка, аби набрати води, і Христос, криниця живої води, сам починає говорити з нею. Розмовляючи з нею, Він начебто починає копати в її серці нову криницю, бо прагне їй дати живої води, аби вона не мала спраги повіки.

«Той, хто п’є живу воду, якою є Дух Святий, стає Його храмом і не потребує далеко ходити, аби достукатися до неба. Бо небо саме приходить і стає живо присутнім в людині. Той, хто стає причасником Духа Святого, вміє справді істинно молитися і так спілкуватися із Богом Отцем, як з ним спілкується Його єдинородний Син. Ось що означає бути причасником живої води!» − пояснив зміст Євангелія Блаженніший Святослав.

«Не знаю, чи є ще десь такий подібний храм, як у Грушеві, де посеред храму є криниця, − продовжив він проповідницьке слово. − Бо все те, що ми чуємо в Євангелії – реально присутнє тут між нами. Сьогодні ми прийшли до криниці живої і вічної води… Нас тут зібрала сама Мати Божа, яка сама стала першим храмом Святого Духа. Вона допомагає нам стати причасниками живої води – життя вічного».

Він також пригадав подію об’явлення Богородиці в Грушеві, яка відбулася тридцять років тому: «Звістка, що Мати Божа є між нами, почала ширитися цією тюрмою народів - Радянським Союзом. У рік після Чорнобильської трагедії Україна тут відчула, що не є сиротою, а в неї є мама – Небесна Богородиця. Тому я погоджуюся із твердження владики Ярослава (Приріза), що грушівське явління Богородиці в 1987 році було благовіщенням нашої свободи. Це й було благовіщення про воскресіння Церкви і виходу її із підпілля. Усі, хто сюди приходив, – воскресли до духовного життя, бо тут зачерпнули води, яка стремить в життя вічне».

На переконання проповідника, бачивши плоди того явління, можна сказати, що тут був присутній живий Бог і сюди Мати Божа привела сотні тисяч людей: «Гадаю, невипадково сьогоднішнє свято і проща відбуваються в День матері. Ми ще раз дякуємо Богородиці за її материнську опіку над нашою Церквою і народом».

«Величаючи сьогодні Богородицю, її материнство і заступництво над нами, вітаю з Днем матері усіх українських жінок! Кожен із нас живе через те, що має матір. Особливо молимося за тих матерів, які чекають своїх дітей з фронту, день і ніч стоять перед Божим обличчям і благають для них життя, а не смерті, здоров’я, а не каліцтва, і моляться за перемогу України. Схиляємо голову перед тими матерями, які поклали на вівтар Божий найдорожче, що вони мали, – своїх синів. Бажаю всім вам стати причасниками живої води і сьогодні напитися благодаті Духа Святого із криниці, до якої сьогодні прибігаємо», − привітав українських матерів Блаженніший Святослав.

Нагадаємо, що 26 квітня 1987 року Божу в с. Грушів на Львівщині 12-річній дівчинці Марії Кізим на балконі місцевої церкви з'явилася Божа Мати. Подія швидко набула розголосу. Десятки тисяч людей з різних кутків тодішнього Радянського Cоюзу почали прибувати до Грушева. Грушівське чудо ознаменувало вихід УГКЦ з підпілля, розвал Радянського Cоюзу і незалежність Української держави.

 

Департамент інформації УГКЦ

Фото: Степан Павлішак та владика Кен (Новаківський)

ОСТАННІ НОВИНИ
ПУБЛІКАЦІЇ

«В Україні відбувається злочин проти людства», – Глава УГКЦ в ексклюзивному інтерв’ю для італійського видання «Il Foglio»27 липня

«Хтось каже, що в Україні має місце конфлікт, західні ЗМІ говорять про російсько-український конфлікт. Ні, в Україні немає жодного...

МЕДІА
Prev Next