Релігійні діячі закликають МОН дбати про ціннісні моральні орієнтири в освіті
П'ятниця, 12 лютого 2021, 10:12 Всеукраїнська рада Церков і релігійних організацій обговорила з Міністром освіти і науки України питання подальшої взаємодії.-
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
- Звернення ВРЦіРО з нагоди Всеукраїнського дня довкілля і 35-х роковин Чорнобильської катастрофи
- ВРЦіРО та Міндовкілля об’єднують зусилля для екологічного виховання українців
- Всеукраїнська Рада Церков і релігійних організацій закликала до миру
Зустріч ВРЦіРО з міністром Сергієм Шкарлетом відбулася 11 лютого 2021 року в приміщенні міністерства під головуванням Блаженнішого Святослава, Отця і Глави Української Греко-Католицької Церкви.
Учасники зустрічі звернули увагу на питання викладання предметів духовно-морального спрямування в державних закладах освіти і визнання державою дипломів вищих духовних закладів. Головуючий у ВРЦіРО подякував міністру за створення експертної комісії з етики і предметів духовно-морального спрямування.
На думку членів Ради Церков, християнська етика та інші подібні предмети є позитивним і ефективним елементом виховної складової освітнього процесу.
«Моральна складова, основи знать про релігії та їх відображення в культурі українського народу повинні бути присутніми в навчальному процесі. Вірити чи ні – справа особистого вибору і відповідальності людини. Але освіченість в елементарних питаннях релігії – ознака культурної і всебічно розвиненої особистості, і цю можливість школа має давати», – пояснив архиєпископ Чернігівський і Ніжинський Православної Церкви України Євстратій.
Міністр нагадав, що предмет «Християнська етика», програма якого не передбачає жодних релігійних обрядів і розроблялася представниками різних Церков, вже 15 років викладається в школах України, а в західних регіонах – ще довше. Він наголосив, що в цьому питанні держава виходить із міжнародних зобов’язань України забезпечити право віруючих батьків на релігійне виховання своїх дітей, що лише збагачує плюралізм в освіті поряд із збереженням світського характеру освіти в державних і комунальних школах.
Окрім цього, учасники зустрічі обговорили питання практичної реалізацію принципу «гроші за дитиною». Починаючи з 2019 року, державне фінансування шкільного навчання можуть отримувати всі учні, зокрема й ті, які навчаються у приватних закладах освіти, заснованих релігійними організаціями. Таке зобов’язання держави передбачено у п.10 ст. 78 Закону України «Про освіту».
Також релігійні діячі пояснили міністру суть своїх зауважень до антидискримінаційної експертизи підручників і навчальних програм, запроваджену МОН. На їхнє переконання, останнім часом спостерігається спотворення ідеї забезпечення рівних прав і можливостей, коли під гарними гаслами боротьби з дискримінацією з освітнього процесу усуваються моральні орієнтири, сімейні цінності, духовне і культурне надбання українського народу.
Присутні також обмінялися думками щодо напрямків подальшої співпраці Міністерства освіти і науки України та Всеукраїнської ради Церков і релігійних організацій, яка була започаткована ще у 2008 році. Зокрема, відтоді при МОН функціонує спеціальна громадська рада щодо співпраці з Церквами і релігійними організаціями, яка серед іншого доклала багато зусиль до державного визнання богослов’я як галузі знань та можливості державної акредитації духовних навчальних закладів, як це має місце в інших країнах Європи вже сотні років.
«Міністерство освіти і науки України завжди готове до повної співпраці, особливо, коли йдеться про мораль, про з’єднання України, про позитивні якості, які закладені в будь-якій релігії, про встановлення тих форм життя, які є базовими в нашій суспільній взаємодії», – зазначив Сергій Шкарлет, міністр освіти і науки України.
Головуючий у ВРЦіРО Блаженніший Святослав ствердив, шо Рада Церков вбачає у співпраці з Міністерством освіти і науки України важливий напрямок своєї діяльності.
«Дбаючи про молодь і добру, якісну, європейську освіту, потрібно дбати і про моральні ціннісні орієнтири, зокрема сімейні цінності, які є не релігійними, а загальнолюдськими. Освіта і виховання є єдиним цілим у зростанні, формуванні зрілої молодої всесторонньо розвиненої особистості. І тут Церкви, релігійні організації та педагоги є партнерами», – наголосив Глава УГКЦ.
На зустрічі було заявлено про потребу підписання окремої угоди про співпрацю між Всеукраїнською радою Церков і релігійних організацій та Міністерством освіти і науки України. Нагадаємо, що у 2008 році ВРЦіРО підписало угоду про співробітництво з МОЗ України.
Джерело: ВРЦіРО,
фото: Олександр Савранський
- «Творіть священничу спільноту на чолі з владикою, будуйте спільноту екзархату», – Блаженніший Святослав до священників у Німеччині і Скандинавії20 квітня
- Глава УГКЦ у Мюнхені зустрівся з проводом «Рідної школи» і поспілкувався зі священниками екзархату20 квітня
- Владика Петро Лоза провів одноденні реколекції у дитячому садочку імені Кирила Селецького 20 квітня
- На Свято-Юрській горі обговорили співпрацю з медиками Львова 20 квітня
- Рада Церков Львова надала рекомендації щодо святкування Вербної неділі та Великодня20 квітня

Проповідь Блаженнішого Святослава на інтронізації екзарха Німеччини та країн Скандинавії владики Богдана Дзюраха19 квітня
Бути християнином, приймати хрещення Христове означає бути готовим послужити. Причащатися Його Тіла і Крові означає мати силу здійснити це...
-
В Івано-Франківську вперше провели загальноміську Хресну дорогу онлайн
-
«Візьмімо наші хрести-терпіння та будьмо разом з Ісусом», - митрополит Василій на Хресній дорозі у Тернополі
-
«Приходять люди з Криму, Сходу та Центру України і є потреба мати священника в Рейк’явіку», – канцлер Апостольського екзархату для українців у Німеччині та країнах Скандинавії
-
«Основне завдання Церкви – молитися та навчати молитися», – Папа Франциск
-
Блаженніший Святослав на похороні своєї мами Віри: «Хочу, щоб мій біль перетворився на проповідь християнської віри у воскреслого Христа»
-
«У сповідальниці священник є інструментом Божої ласки», – о. Тарас Валах
-
«Ми щасливі, бо є свідками не того, як церкви руйнують, а як будують», – владика Богдан Дзюрах про спорудження Патріаршого собору
-
Чи можна сповідатися онлайн? Відповідає протоієрей Тарас Валах
-
Отець Орест Фредина: «Якщо ми віримо в Ісуса Христа, то не маємо носити жалобу за покійними»
-
«Молитва за померлих — це визнання нашої віри в життя вічне у воскреслому Ісусі», — о. Орест Фредина у «Відкритій Церкві»
-
Лариса Ґаладза, Мирослав Маринович, Андрій Гундер, с. Теодора Шулак, Тарас Тополя та Ігор Козловський про своє бачення майбутнього УГКЦ
-
Знакові події в УГКЦ за останні десять років
-
Піст і наші екозвички із деканатом душпастирських справ УКУ
-
Глава УГКЦ про нове бачення Церкви: «Ми мусимо зійти зі своїх п’єдесталів і обмити людські рани»
-
Блаженніший Святослав розповів, хто з попередників мав на нього найбільший вплив, і звернувся до вірних з особистим проханням