«До переляканої людини, яка сьогодні бачить свою немічність, Господь каже: "Не бійся – Іван народився!"» – Глава УГКЦ
Вівторок, 07 липня 2020, 15:01 Розпочинаючи проповідь під час Літургії в Патріаршому соборі в Києві на свято Різдва Івана Хрестителя, Блаженніший Святослав зазначив, що біблійна історія спасіння часто відрізняється від людської інтерпретації історичних подій. «Якщо в людській історіографії зміни епох, історичних періодів позначаються війнами чи новими винаходами, то в історії спасіння маркером зміни, початку або кінця якоїсь епохи є людина, її прихід у світ, а відтак відхід до Господа Бога», – сказав він.
-
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
- Глава УГКЦ зустрівся з послом Німеччини в Україні
- «Для злочинців, грішників і тих, які не шукають правди, другий прихід Христа буде страшним судом», – Блаженніший Святослав у катехизі
- Проповідь Блаженнішого Святослава в неділю митаря і фарисея
Глава Церкви зауважив, що Лука розмістив опис цієї події на самому початку свого Євангелія. В Євангелії також присутня паралель між благовіщенням Захарії в храмі та благовіщенням Діви Марії в Назареті. «Те, як Лука це робить, показує, що народження Івана Хрестителя означає не лише закінчення якоїсь частини історії, а й кінець усього Старого Заповіту, кінець якоїсь особливої дії, навіть дії того старозавітного Божого Закону». З народженням Івана, за словами Патріарха, благовістується початок чогось нового, нечуваного, небувалого, тому саме різдво Івана Хрестителя є пророцтвом.
Глава Церкви звернув особливу увагу на обставини народження останнього серед старозавітних пророків, а саме на невідповідність між праведним життям Захарія та Єлизавети і фізичною неплідністю. За його словами, праведність батьків Івана Хрестителя в очах Божого народу виглядала безплідною. І запитання про причини цього до глибини душі турбували і Захарія, і Єлизавету. Відповідь на своє особисте запитання Захарій знайшов у храмі, де під час кадіння жертовника побачив ангела, який сповістив йому, що його молитва почута і Єлизавета породить йому сина. Але Захарій не повірив слову ангела, адже, як зауважив Блаженніший, покладався на власні сили зачати дитину.
«Цікаво, що навіть ім’я Захарії – Захар-ель – означає "сила мужа", якої в нього нема, щоб дати початок життю нової людини… А ім’я архангела Гавриїла – Гебер-ель – означає "Божа сила"». Таким чином народження Івана, як зазначив Глава Церкви, сталося не завдяки людській силі чи радше безсиллю Захарія, а завдяки Божій дії. «Бог є тим, хто пише історію через народження дитини Захарія. Ім’я дитини – Іван – означає "Бог милосердний"», – пояснив Блаженніший Святослав і додав, що навіть коли людина визнає перед Божим обличчям своє безсилля; коли виконуючи певні заповіді, відчуває, що хоче їх сповнити, але не може, – Бог милосердиться.
«Сьогодні закінчується час безсилля людини перед Божим обличчям, – ствердив проповідник і додав: – Бо з народженням Івана Хрестителя зцілюється безпліддя Єлизавети. З його народженням закінчується час німоти Захарія, яка виявляла його невірство».
Пояснюючи, яку новизну принесло народження Хрестителя, Глава УГКЦ, за Іваном Золотоустим, ствердив, що із народженням Івана Хрестителя голос Слова народився: «Христос є Словом, Іван – голосом. Ми знаємо, що голос – це лише інструмент… Голос є порожнім, якщо він не несе в собі слова, зокрема слова Божого».
Блаженніший Святослав також пояснив, що саме із різдвом Хрестителя кожна людина через Боже милосердя отримує можливість бути плідною силою і діянням Святого Духа, Божою силою; стає здатною прийняти Боже слово, його носити у своєму серці та через свій голос і своє життя проголошувати його світові.
«З народженням Хрестителя розв’язується безплідність душі кожної людини. Адже часто ми хочемо робити добро, але не маємо сили цього зробити. Старозавітний закон казав лише, що треба зробити, але не давав сили це здійснити», – зауважив архиєрей.
«Сьогодні ж знаменується час закінчення безплідності нашої релігійності. Сьогодні благовістується, що навіть коли ми визнаємо власне безсилля, Бог над нами милосердиться, бо Іван народився», – сказав проповідник і додав, що сила Божа, яка діє в нашому житті, не сковується нашою грішністю, а, навпаки, оздоровлює її.
Пояснюючи важливість євангельської події для нас, які переживаємо час пандемії, Блаженніший Святослав зазначив, що людські зусилля сьогодні є безплідні перед смертоносною хворобою. «Людина попадає у тривожні стани, бо не знає, як спланувати свій завтрашній розпорядок дня… До такої переляканої людини, яка бачить сьогодні свою немічність, Господь Бог каже: «Не бійся – Іван народився!»
«Боже, навідайся до нас! Принеси нам добру новину! Зціли нас і в Тобі буде радіти серце моє», – закликав на завершення проповіді Глава УГКЦ.
Департамент інформації УГКЦ
- Через погіршення епідеміологічної ситуації в Івано-Франківській області звернення до вірних оприлюднив єпископ Василій Івасюк25 лютого
- Митрополит Володимир Війтишин вкотре закликав духовенство та вірних до ретельного дотримання карантинних вимог 25 лютого
- Отці редемптористи запрошують на реколекції25 лютого
- Відбулася чергова духовна місія священників Тернопільсько-Зборівської архиєпархії у зоні ОСС25 лютого
- Глава Церкви: «Наше основне завдання – наблизити постать Лесі Українки до кожного українця»25 лютого

Заява Ради Церков щодо початку процесу вакцинації від COVID-19 в Україні24 лютого
Заява Всеукраїнської ради Церков і релігійних організацій щодо початку процесу вакцинації від COVID-19 в Україні
-
«Для злочинців, грішників і тих, які не шукають правди, другий прихід Христа буде страшним судом», – Блаженніший Святослав у катехизі
-
У Львові оцифровують фонди митрополита Андрея Шептицького
-
«Завдання ініціативи "Вервиця єднає" – спільна щоденна молитва вірних УГКЦ у всьому світі», – о. Ігор Яців
-
«Віра у воскресіння Ісуса Христа є необхідною умовою спасіння людини», – Блаженніший Святослав у катехизі
-
«Прощання з колядою» провели в Українській парафії святих Сергія і Вакха у Римі
-
Курси «Дар життя»: говоримо про батьківство у Бозі і наповнення його Духом Святим
-
«Важливо не піддаватися ні скепсису, ні страху», – фахівці Шпиталю Шептицького про COVID-19
-
У Парижі провели Собор єпархії Cвятого Володимира Великого «Еміграція, поселення і глобальна єдність УГКЦ в коронавірусному світі»
-
«Карантин – лакмусовий папірець: він виявив проблеми, визнання яких ми старанно уникали», – психолог Лідія Кондратик
-
Життя у вірі та жертовність були фундаментом служіння Блаженнішого Любомира Гузара
-
Глава УГКЦ: «Мій дідусь завжди казав, що треба шукати в житті те, що ні вогонь не спалить, ані злодій не вкраде. Тому нас вчили вірити в Бога»
-
Про Блаженнішого Любомира говорили у програмі «Добра розмова»
-
«Мудреці бачили людську природу Христа, але вклонялися Йому як живому предвічному Богові», – Глава УГКЦ у катехизі
-
«Чи нам болить теперішній стан роз’єднання?» – владика Богдан Дзюрах під час молитви за єдність християн
-
«Велике свято – це літургійний спомин про велику подію, переживання її щоразу по-новому», – богослов Максим Тимо