АКТУАЛЬНО

Блаженніший Святослав: «Повернення осідку Глави УГКЦ до столиці стало знаком відродження Києва як світового духовного центру християнства»

П'ятниця, 21 серпня 2020, 12:59
Подія повернення осідку Отця і Глави УГКЦ до Києва стала певною мірою виправленням історичної несправедливості. Адже саме тут наша Церква народилася у хрещальній купелі князя Володимира. У Києві її коріння. Звідси вона вийшла і сьогодні, як Божий виноградник, розпустила свої гілки на різних континентах, у різних куточках і культурах світу. Нині наша Церква обіймає своїх дітей, які розмовляють різними мовами і представляють різні національності.

На цьому наголосив Отець і Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав під час проповіді в Патріаршому соборі Воскресіння Христового у 15-ту річницю повернення осідку Глави УГКЦ до Києва.

«Боже слово, яке ми сьогодні чули, провіщає і пригадує нам про одну з найважливіших правд християнської віри – ми очікуємо другого і славного приходу Спасителя. Очікуємо завершення світової історії, як це ісповідуємо щоразу в "Символі віри"», – сказав на початку своєї проповіді Предстоятель Церкви.

Він зауважив, що стан очікування, в якому сьогодні повинна перебувати людина, євангелист описує двома словами: чувайте і будьте готові. «Чувати не означає пасивно очікувати Божої дії супроти історії світу. Ба більше, сьогодні Євангеліє нам каже, що чувати – це щось робити, а очікувати означає дуже активно діяти. Цей стан у сьогоднішньому Євангеліє описується як служіння», – пояснив проповідник.

«Важливо розуміти, – каже Глава УГКЦ, – що вчинки всіх людей будуть оцінювані з огляду на завершення історії, а всі зусилля і щоденні справи наберуть справжнього змісту у світлі другого і славного приходу Христа».

На переконання Блаженнішого Святослава, очікувати означає також будувати і діяти. «Навіть більше, як говорить Іван Богослов, очікувати – це звершувати духовний подвиг у наші дні, а навіть наближувати і прискорювати друге і славне пришестя нашого Спасителя. Цікаво, що книги Священного Писання закінчуються словами, як наречена взиває: "Прийди, Господи Ісусе" (Маран-ата)», – зазначив проповідник.

Глава Церкви пояснив, що, коли ми чинимо добро і виконуємо своє служіння, то, як Церква, наречена Христа, пришвидшуємо Його славне і друге пришестя. Той, хто виконує ці накази, очікує кінця світу з радістю нареченої, яка сподівається приходу жениха. А хто думає, що буде жити без Бога вічно, той очікує кінця як апокаліптичну історію. Щоразу, коли чинимо добро, то в певний спосіб робимо видимим Небесний Єрусалим.

У проповіді Блаженніший Святослав також пригадав, що сьогодні в Патріаршому соборі присутні зібралися на молитву, щоби подякувати Богові за особливу подію в історії нашої Церкви і Батьківщини – повернення до Києва осідку Отця і Глави УГКЦ.

«Якщо ми, – каже проповідник, – подивимося з перспективи п’ятнадцяти років на те, що сталося у 2005 році, то зрозуміємо, що це – глибока і багатопланова подія, і сьогодні вона для нас має дуже важливе значення». Глава УГКЦ наголосив, що ця подія є певним маніфестом єднання Церков Володимирового хрещення, яке має на меті збирати всіх в ім’я служіння Богові і своєму народу. На його переконання, ця подія ознаменувала один дуже важливий момент – вона стало знаком відродження Києва як світового духовного центру християнства.

«З історії ми знаємо про те, як духовну велич Києва – другого Єрусалима, міста, який будувався на взірець Небесного Єрусалима, – хотіли вкрасти наші сусіди. Однак повернення Отця і Глави нашої Церкви до Києва означало, що Бог почав збирати всіх у розсіянні сущих дітей Київської Церкви. Саме Господь тут кличе їх до єдності. А східне християнство сьогодні починає дивитися на Київ по-новому. Москва і Рим, Константинополь і Єрусалим бачать нині Київ як духовний центр, в якому будується християнство третього тисячоліття», – наголосив Блаженніший Святослав.

Глава УГКЦ висловив слова вдячності Богові за дар прозорливості «нашого батька і будівничого Патріаршого собору – патріарха Любомира». Склав дяку за те, що Бог дав йому відчути той момент, коли настав час йому самому повернутися додому і за собою привести усіх дітей України і нашої Церкви. «Знаємо, що Блаженніший Любомир проголосив маніфест, у якому намагався накреслити дорогу відродження слави нового Єрусалима в Києві. У своєму слові "Єдиний Божий народ у краї на київських горах" він показав нам, як потрібно сьогодні чувати і служити, як нам робити так, щоб Небесний Єрусалим віддзеркалювався у Києві як у духовному центрі всіх дітей Київської Церкви», – сказав проповідник.

Зі слова патріарха Любомира Блаженніший Святослав виокремив дві думки, які вважає його заповітом: «Від державного підпорядкування Церкви – до соціального служіння» і «Від конфесійного протистояння – до першості в любові». «Це начебто ті кроки, якими ми почали йти у Києві п’ятнадцять років тому. Бачимо, як багато справ ще маємо здійснити», – додав Глава УГКЦ.

«У п’ятнадцяту річницю до нас скероване Боже слово: чувайте, служіть, пильнуйте і дбайте про свій народ. Сьогодні дякуємо Богові за можливість бути вдома і за те, що наш собор починає "собирати", відповідно до Божого слова, усіх дітей своєї Церкви. З огляду на це все, просімо в Бога сили, благодаті Духа Святого, щоб усі ідеї і прагнення ми могли і надалі втілювати в життя. Звертаємося до нашого Любомира, який сьогодні, мабуть, чує нас на небесах: молися за нас, щоби діти Київської Церкви могли разом молитися і прославляти величне Боже ім’я – Отця, і Сина, і Святого Духа», – промовив на завершення духовний лідер українців.

Департамент інформації УГКЦ

ПУБЛІКАЦІЇ

Проповідь Блаженнішого Святослава на інтронізації екзарха Німеччини та країн Скандинавії владики Богдана Дзюраха19 квітня

Бути християнином, приймати хрещення Христове означає бути готовим послужити. Причащатися Його Тіла і Крові означає мати силу здійснити це...

МЕДІА
Prev Next