АКТУАЛЬНО

«Про гроші в сім’ї треба домовлятися так, щоб добре було обом у подружжі», – психолог Шпиталю Шептицького

Четвер, 04 березня 2021, 09:07
Гроші – важливий елемент людського життя, сім’ї і загалом людської спільноти. Але, як будь-який інструмент, це не цінність сама по собі: гроші можуть принести як щастя, так і нещастя у стосунки між людьми.

Про те, як мудро користуватися цим інструментом, як ставитися до грошей і правильно вибудувати економічну сферу сімейного життя, у «Психологічній порадні» розповіла психолог Центру психічного здоров’я при Шпиталі Шептицького Ольга Кітура.

 Розмовляти і домовлятися

Через ставлення до грошей і витрат можна багато дізнатися про людину, її цінності і пріоритети. З іншого боку, питання грошей може стати моментом, у якому люди не знаходять спільної мови взагалі. Чому так?

Коли люди одружуються, приносять у свої стосунки те, що можна назвати життєвими традиціями батьківської сім’ї – поведінкові моделі, цінності тощо. І може з'ясуватися, що ці традиції – те, що було прийнято у сім’ях чоловіка і жінки, різні настільки, що навіть спільну мову знайти складно. Це, зокрема, стосується і ставлення до грошей – моделей формування бюджету, витрат, заробітків, заощаджень тощо.

Для того щоб питання грошей не зіпсувало спільного життя, варто з'ясувати і узгодити певні моменти на самому початку. Йдеться про дослідження у цьому питанні і себе, і партнера, окреслення моделі, яка б влаштувала обох. Прагнете більших заробітків чи волієте економити? Як витрачаєте гроші? Як буде вестися спільний бюджет?..

«Тому перша порада – розмовляти і домовлятися, – каже психолог. – Фраза «скажи, як ти хочеш, щоб з тобою не поводилися, що з тобою не поводилися тільки так, як треба комусь» стосується і грошей у сім’ї. Хтось заробляє більше, хтось – менше, але комфортно має бути обом. Якщо головне – саме стосунки, а не фінансова вигода коштом іншого (бо й таке трапляється), то домовитися і порозумітися завжди можна».

Принцип доповнення

Якою б мала бути оптимальна «грошова» модель у сім’ї? Ольга Кітура зауважує: таких моделей не існує, усе залежить від того, хто ці люди, що вони вкладають у спільний бюджет, як почувається кожен із подружжя тощо. Тобто шукати і вибудовувати комфортну для обох модель доведеться самостійно.  

«Здавалося б, усе просто – він заробляє, вона заробляє, складаються гроші докупи – і все, – каже психолог. – Звісно, ідеально, коли обоє приносять свою зарплатню, кладуть у певне місце, й кожен бере за потребою – це показник найбільшої довіри у сім’ї. Але така ідеальна модель складається не так часто. Зараз, особливо у молодих парах, панує європейська модель: кожен має свій бюджет, а спільні витрати – на харчування, комунальні послуги, подорожі, діляться на двох… Але завжди пам’ятаймо: якщо ми когось обрали, значить у цій людині є щось, що нас доповнює, чимось ця людина нас притягнула до себе. Тому і стосунки треба вибудовувати так, щоб ці потреби і бажання взаємно доповнювалися і влаштовували обох – і у фінансовій сфері також».

Про страхи

У ставленні до грошей проявляється багато психологічних моментів і, зокрема, страхів і тривоги. Чого ж людина боїться насправді? Психолог каже, що лякає не лише бідність чи втрата певного соціального статусу. Глибокий страх звучить так: якщо у мене не буде грошей, мене ніхто не любитиме. І цей страх – не про гроші.

У нинішній ситуації тривога з приводу фінансового становища посилюється, і це зрозуміло. Але при цьому не варто себе залякувати додатково і цим лише погіршити сприйняття реальності, яку таким чином ми не змінимо, і тим більше звинувачувати близьку людину.

«Коли грошей менше, краще сказати собі: зараз це –  наше щастя. Наш місячний бюджет – такий, і це те, з чим ми повинні дати собі раду. Знизити свою фінансову планку і очікування, дивитися на те, що є, а не на те, чого в цей момент немає». 

Департамент інформації УГКЦ


ПУБЛІКАЦІЇ

Проповідь Блаженнішого Святослава на інтронізації екзарха Німеччини та країн Скандинавії владики Богдана Дзюраха19 квітня

Бути християнином, приймати хрещення Христове означає бути готовим послужити. Причащатися Його Тіла і Крові означає мати силу здійснити це...

МЕДІА
Prev Next