Про п’ять ознак інтернет-залежності – психолог Шпиталю Шептицького Ольга Кітура
Четвер, 08 жовтня 2020, 13:16 Всі чи майже всі речі в нашому житті мають свої «плюси» і «мінуси». Інтернет і все, з ним пов’язане, – не виняток. Саме тому сьогодні говорять про новий вид залежності, пов’язаний із цим, поза сумнівом, великим винаходом, – інтернет-залежністю, а точніше – соцмережевою залежністю. Про причини цього явища і певну самодіагностику на предмет «інтернетоголізму» у «Психологічній порадні» розповіла психолог Центру психічного здоров’я при Шпиталі Шептицького Ольга Кітура. Це – перша із циклу програм на цю тему.
-
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
- Шпиталь Шептицького запровадив нову послугу – «Запитай у лікаря»
- «Справді щасливими ми є тоді, коли ми справжні», – християнський психолог Лідія Кондратик
- У Шпиталі Шептицького запровадили новий напрямок – мобільну паліативну допомогу
Інтернет як засіб інформації та комунікації – лише інструмент, який сам по собі не є ні добрим, ні поганим: усе залежить від того, як ним користуватися, з якою метою, і, звісно, від його контенту. Безумовних плюсів цієї комунікаційної мережі та її продуктів багато: доступ до будь-якої інформації у будь-який час, зближення людей, можливість заробітку та самопромоції тощо. Усе це перетворює інтернет на нагальну необхідність для сучасної людини. Але треба знати й про пастки, які уже стають очевидними – аж до того, що психологи говорять про залежність, зокрема, від соцмереж.
Про два «полюси» інтернету
«Явище інтернет-залежності – це спектр, де на одному полюсі – все-таки залежність, з усіма її ознаками, а на протилежному – почуття потоку, відчуття щастя і єднання зі світом, – каже психолог. – Посередині – людина, яка практично і з холодним розумом використовує інтернет як інструмент».
Отже, про полюс залежності: у цьому стані спостерігаються навіть медичні ознаки, спільні для всіх залежностей – як-от куріння, алкоголізму, залежності від азартних ігор тощо. І перша з цих ознак – постійна потреба в цьому предметі, його висока цінність. У випадку з інтернетом – це потреба постійно бути на зв’язку, аби перевірити новини, пошту чи месенджер, зайти у соцмережі, щось там запостити, прокоментувати, подивитися скільки «лайків»… Друга ознака – збільшення часу перебування в соцмережах, тобто «дози» інтернету.
«Третя ознака – наявність абстинентного синдрому. Це момент, коли людина з якихось причин не може бути на зв’язку, не може прийняти свою «дозу» – і її починає «ламати». Це дуже показовий момент: скільки годин чи діб ви можете не заходити в мережі чи месенджер – звичайно, якщо це не пов’язано з роботою, бо це трохи інше».
Ще одна ознака, яка повинна насторожити, – емоційність у ставленні до, у цьому випадку, можливості перебувати в інтернеті, тобто наскільки це цінне. А цінним це може бути настільки, що все інше втрачає вагу і значення: людина починає нехтувати своїми обов’язками – побутовими, робочими, сімейними, заради цього «зависання». І п’ята ознака – коли на ґрунті «інтернетоголізму» псуються стосунки і на проблему починає звертати увагу близьке оточення: людина ніби присутня фізично, але насправді відсутня, тому що вона там, у соцмережах. Якщо всі ці ознаки збігаються, можна говорити про залежність.
Другий полюс у стосунках з інтернетом – стан потоку і єднання з іншими, коли людина реалізує свій потенціал, свою творчість, свою працю. «Здається, ніби це схоже на залежність, тому що також має сильне емоційне забарвлення, але це не так, – каже Ольга. – У цьому разі важлива відповідь на питання – для чого мені інтернет? Якщо людина сконцентрована на тому, що вона робить, усвідомлює і розуміє, що соцмережі – лише інструмент для чогось іншого, що інтернет – не все її життя, це – не залежність. Так само, як розуміє, що й постійне перебування в цьому стані потоку і ейфорії не є сенсом життя, тому що це неможливо…»
Джерело: Живе радіо "Воскресіння"
- «Чи нас болить теперішній стан роз’єднання?» – владика Богдан Дзюрах під час молитви за єдність християн25 січня
- Неділя Божого Слова в Католицькій Церкві: УГКЦ заохочує до вивчення і поширення Святого Письма25 січня
- Паризька єпархія та видавництво «Дух і літера» опублікували український переклад «Екуменічного заповіту» о. Поля Кутюр’є25 січня
- Проповідь Блаженнішого Святослава в неділю Божого Слова25 січня
- Традиційний щорічний захід “Просфора з Патріархом” відбудеться у форматі онлайн 25 січня

Неділя Божого Слова в Католицькій Церкві: УГКЦ заохочує до вивчення і поширення Святого Письма25 січня
24 січня 2021 року вся Католицька Церква вже вдруге відзначила неділю Божого Слова, яку встановив минулого року Святіший Отець Франциск для...
-
«Чи нас болить теперішній стан роз’єднання?» – владика Богдан Дзюрах під час молитви за єдність християн
-
«Велике свято – це літургійний спомин про велику подію, переживання її щоразу по-новому», – богослов Максим Тимо
-
Глава УГКЦ в Ольштині: «Дорога до створення цієї єпархії була сповнена кров’ю мучеництва та сльозами переселенців» (оновлено)
-
Блаженніший Святослав у відеокатехизах покроково пояснює зміст «Символу віри»
-
«Справді щасливими ми є тоді, коли ми справжні», – християнський психолог Лідія Кондратик
-
«Сьогодні Христос входить у йорданські води, щоб подарувати нам свободу від гріха», — Блаженніший Святослав на Богоявлення
-
Українська анімаційна студія представила нову однойменну стрічку до свята Богоявлення
-
Блаженніший Святослав: «На нове і краще майбутнє людство може сподіватися лише в Христі»
-
«Ми шануємо кожне людське життя, тому що віримо в Бога, який є Джерелом життя», – Глава УГКЦ у відеокатехизі
-
Аніматори презентували новий різдвяний мультфільм із серіалу «Духовне намисто»
-
Блаженніший Святослав: «Нашим майбутнім є Христос»
-
Глава УГКЦ у день Різдва Христового: «Колядуйте, якщо потрібно, навіть телефоном, щоб Різдвяна радість не була закритою»
-
Блаженніший Святослав привітав вірних з Різдвом Христовим: «Нехай Спаситель благословить кожну нашу родину, утре кожну нашу сльозу»
-
Двадцять другу річницю заснування сестер Чернечої родини Воплоченого Слова відзначили в Україні
-
Глава УГКЦ привітав українців з 2021 роком: «З Новим роком, дорогі брати і сестри! З Новим роком, Україно!»