АКТУАЛЬНО

«Велике свято – це літургійний спомин про велику подію, переживання її щоразу по-новому», – богослов Максим Тимо

Понеділок, 25 січня 2021, 09:43
По закінченні довгого циклу Різдвяних свят у багатьох виникає питання – а чи не забагато тих свят і чи всі їх потрібно відзначати? Ні, не забагато – каже богослов і літургіст Максим Тимо. Інша річ, що за зовнішніми проявами часто втрачається духовний зміст християнських свят – Різдва, Богоявлення чи Пасхи.

Про це та інше – у «Добрій розмові» з Тарасом Бабенчуком в ефірі радіо «Воскресіння» та Живого ТБ.

Різдвяні свята – напевно, одні із улюблених християнських календарних свят, з багатими народними традиціями і звичаями. Але це і великий літургійний час, який за гостинами і веселощами часто відходить на другий план. То як віднайти ключ до розуміння сутності цих свят і зробити так, щоб вони сповнювали нас життєдайною енергією, а не приносили пересичення?..    

Три елементи християнського свята

«Найперше: таке велике свято  – це завжди спомин про важливу подію, – каже Максим Тимо. – Цей спомин – не просто відзначання історичного факту, того, що сталося колись, а, власне, літургійний спомин, відкривання цієї події для себе, коли переживаємо її по-новому, щоразу глибше розуміючи значення того, що відбулося. Адже Різдво чи Богоявління не обмежуються історією – це має значення до сьогодні, для нас, людей сучасності, як і для всіх родів християн у всі часи».

Друга ознака християнського свята – зв’язок з Богом, нагода пережити особливі моменти, відкрити чи відновити цей зв’язок.

«Тому і є чергування буднів і свят у календарі і нашому житті, –  каже богослов. – Будні важливі, це наше щоденне життя з його обов’язками перед людьми і Богом. А свята увінчують ці будні, надають їм сенсу… Багато важливих речей припадає пилом повсякдення, і у свято ми згадуємо про ті трохи забуті речі, згадуємо про Бога».

І третя складова свята – зв’язок з іншими людьми, тепло спілкування і спільної молитви. Саме слово «свято» ніби кличе до спільноти, каже, що недобре людині бути самій. При цьому Максим Тимо підкреслює: суть не стільки у їжі, яка є на столі, хоча і це важливо, а в тому, щоб разом, у колі рідних людей, пережити таїнство зустрічі з Богом. Так, є традиційні особливі страви, але при цьому не треба забувати нагоду, з якої їх готують.

«Найважливіше, що родина збирається за одним столом, разом молиться, вечеряє, спілкується і славить Бога – це найглибший сенс Святого вечора на Різдво і Йордан. А що їмо і скільки на столі страв – це вже вторинне… Усе можна поєднати – і святковий стіл, і Літургію та молитву…»

Про два Святих вечори – на Різдво і Богоявлення 

За словами богослова, ці два свята – фактично, як близнюки, вони однаково вагомі і мають однакову сутність. Тому на Різдво і Йордан маємо схожі традиції – як літургійні, так і традиційні, народні.

«Найдавнішою християнською традицією було святкування Богоявлення в найширшому розумінні – як прихід Бога у світ, об’явлення Бога у світі. Це було і Різдво, і Хрещення, і Поклоніння волхвів, й інші події – таке масштабне всеохопне свято Богоявлення…  Пізніше, принаймні у Візантійській Церкві, ці два свята – Різдво Христове і Хрещення у Йордані, почали святкувати окремо. Але обидва ці свята мають низку важливих спільних тем».

У Різдві Церква розглядає тему приходу Бога у світ як таїнство, яке відбувається в убогій печері. І лише деякі люди – як-от пастухи і волхви, ведені Вифлеємською зорею, впізнають у новонародженому дитятку Бога і приходять вклонитися Йому.

У Хрещенні Ісуса, у Богоявленні, це вже публічна з’ява зрілого Ісуса і об’явлення Пресвятої Тройці. Свято Йордан, Водохреще – це проявлення Бога у силі і славі всім людям.   

«Ці свята – благословенний час, яким ми завершуємо і починаємо календарний рік. Благословенний, тому що, святкуючи, ми підкреслюємо – до нас приходить Господь, щоб бути з нами і проявити свою любов до нас. І це для християнина і є справжньою причиною для радості…»

Департамент інформації УГКЦ

 


ПУБЛІКАЦІЇ

Проповідь Блаженнішого Святослава на інтронізації екзарха Німеччини та країн Скандинавії владики Богдана Дзюраха19 квітня

Бути християнином, приймати хрещення Христове означає бути готовим послужити. Причащатися Його Тіла і Крові означає мати силу здійснити це...

МЕДІА
Prev Next