Василіянський монастир і церква Пресвятої Трійці (м. Вільнюс, Литва)

Церква Пресвятої Трійці у Вільнюсі тісно пов’язана з Берестейською унією, іменами Святого Йосафата Кунцевича — архиєпископа Полоцького, який прийняв тут постриг і провів перші роки свого чернечого життя, а також видатного реформатора Василіянського чину Велямина Рутського.

Церква Трійці знаходиться в самому серці старого Вільна. Храм у 1514 році разом із дзвіницею збудував на знак подяки за перемогу під Оршею над московитами князь Костянтин Острозький. Її поставлено на місці старого дерев’яного храму ХІV століття, зведеного княгинею Юліяною — дружиною Великого князя Литовського Ольґерда на місці смерті (1347 р.) Ольґердових дворян Антонія, Івана та Євстатія.

Церква Трійці входить у комплекс Віленського василіянського монастиря, найціннішою архітектурною пам’яткою якого є вхідна брама з триповерховим фасадом, побудована в 1761 році в стилі пізнього бароко.

Монастирський комплекс і церква неодноразово перебудовувалися. Найбільших змін вони зазнали в другій половині ХІХ століття в часи російської окупації Литви. Тоді в храмі змінили вежі, доліпили арки та спорудили дерев’яний купол відповідно до московської традиції, а від старих монастирських будівель залишилися тільки зовнішні стіни. Весь внутрішній простір був перебудований. Також монастирський комплекс постраждав у часи радянської окупації.

Лише 1991 року монастир і церква Пресвятої Трійці були повернуті отцям Василіянам, які поступово реставрують і відроджують храм.

Тут установлено пам’ятну дошку з написом українською і литовською мовами: «У церкві Пресвятої Трійці 13 років свого подвижницького життя провів святий Йосафат Кунцевич — апостол єдності Церков. Загинув мученицькою смертю року Божого 1623».

Розклад богослужінь

Будні дні:
07:00 Служба Божа
09:00 Утреня
17:00 Вечірня
18:00 Служба Божа

Субота:
08:00 Утреня
09:00 Служба Божа, Панахида
17:00 Вечірня
18:00 Служба Божа

Неділя і великі свята:
09:00 Утреня
10:00 Урочиста Служба Божа
17:00 Вечірня
18:00 Служба Божа

Перелік